fbpx

Atrakcje astronomiczne w lipcu: planety, dwie komety, początek roju meteorytów i do tego koniunkcje

Mimo że dzień przesilenia letniego już minął, lipcowe dni wciąż są długie, a noce krótkie, co nie przeszkadza w obserwowaniu interesujących zjawisk astronomicznych. Oprócz planet, na niebie można dostrzec przeloty dwóch komet oraz początek jednego z najaktywniejszych rojów meteorów w roku.

Słońce i Księżyc

W lipcu długość dnia niewiele się zmienia, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Na początku miesiąca, 1 lipca, Słońce w Warszawie wschodzi o 04:17, a zachodzi o 21:02. Na koniec miesiąca, 31 lipca, dzień rozpoczyna się o 04:53, a kończy o 20:30. To oznacza, że dzień skróci się o jedną godzinę i osiem minut.

Wysokość górowania Słońca zmniejsza się od 61 stopni na początku lipca do 57 stopni pod jego koniec.

Fazy Księżyca w lipcu będą następujące: nów – 6 lipca o 00:59, pierwsza kwadra – 14 lipca o 00:50, pełnia – 21 lipca o 12:18, i ostatnia kwadra – 28 lipca o 04:53.

Planety

Merkury i Wenus będą niewidoczne przez cały lipiec, natomiast warunki do obserwacji Marsa się poprawiają. Mars na początku lipca wschodzi tuż po godzinie 2:00, świecąc z jasnością 1 magnitudo w południowo-wschodnim Baranie, około 15° od Plejad (M45). 12 lipca Mars przechodzi do gwiazdozbioru Byka, zbliżając się do Urana. 15 lipca Mars i Uran znajdą się w odległości zaledwie 35 minut od siebie. Uran, świecący z jasnością 5,8 magnitudo, będzie widoczny przez lornetkę jako zielonkawo-niebieski dysk. Do końca miesiąca Mars rozjaśnia się do 0,9 magnitudo i znajduje się 5,5° na północny zachód od Aldebarana.

Jowisz każdego poranka wznosi się coraz wyżej na przedświtowym niebie w gwiazdozbiorze Byka. 1 lipca wschodzi około 3:30, a dołącza do niego półksiężyc 3 lipca. 13 lipca Jowisz będzie 5° na północ od Aldebarana. Pod koniec miesiąca rozjaśnia się do 0,1 magnitudo, wschodząc przed drugą w nocy.

Saturn, wschodzący o północy 1 lipca w Wodniku, będzie dobrze widoczny w drugiej połowie miesiąca. 24 lipca nastąpi bliska koniunkcja Saturna z Księżycem, a ich odległość wyniesie 45 minut.

Uran pozostaje w pobliżu zachodniej krawędzi Byka, a jego tarcza ma średnicę 3 minut. Neptun, świecący w południowo-zachodnich Rybach, wschodzi około północy i osiąga odpowiednią wysokość przed godziną 2 lokalnego czasu. 25 lipca Księżyc znajdzie się około 4,5° na południowy zachód od Neptuna.

Inne zjawiska na niebie w lipcu

Choć lipcowe noce są krótkie, jest to idealny czas na podziwianie Drogi Mlecznej. Najlepiej oglądać ją w noce otaczające nów Księżyca, który przypada na 5 lipca, z dala od zanieczyszczenia światłem.

Dwie komety będą widoczne w lipcu: C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) oraz 13P/Olbers. Kometa C/2023 A3 będzie widoczna poniżej 15° przed zachodem słońca, a kometa 13P/Olbers podróżuje przez Rysia oraz Lwa Mniejszego.

W lipcu rozpoczyna się sezon na obłoki srebrzyste, widoczne około 30-60 minut po zachodzie oraz przed wschodem Słońca.

Rozpoczynają się także dwa roje meteorów: południowe delta Akwarydy, osiągające szczyt 28 lipca z około 20 meteorami na godzinę, oraz Perseidy, których pierwsze meteory będą widoczne 17 lipca. Choć szczyt Perseidów przypada na sierpień, pod koniec lipca można zobaczyć kilkanaście meteorów na godzinę.

Dodaj komentarz