fbpx

Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła dziecko

Kobieta z Francji urodziła dziecko po przeszczepieniu macicy, jest to pierwszy taki przypadek w tym kraju. Nowo narodzona dziewczynka waży 1,8 kg i jest zdrowa.

Kobieta przeszła operację przeszczepu macicy dwa lata temu, 12 lutego urodziła zdrową dziewczynkę. Organ pobrany został od jej 57-letniej matki, czyli babci nowo narodzonego dziecka.

Cud medycyny

Jak mówią lekarze należący do zespołu szpitala im. gen. F. Focha w Suresnes pod Paryżem, który przeprowadził operację przeszczepu, jest to „prawdziwy cud”. Ważąca zaledwie 1,8 kg dziewczyna o imieniu Micha jest „dumą medycyny francuskiej” – komentują francuskie media.

„To zwieńczenie niezwykłej podróży, która rozpoczęła się prawie 15 lat temu” – ocenił w środę kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego i medycyny reprodukcyjnej prof. Jean-Marc Ayoubi, stojący na czele dwudziestoosobowego zespołu ginekologów, pediatrów i biologów zajmujących się przeszczepami.

Prof. Ayoubi rozpoczął 15 lat temu projekt badawczy, dotyczący przeszczepu macicy kobietom cierpiącym na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Kustera-Hausera (MRKH), czyli urodzonym bez tego narządu.

Kobieta z przeszczepioną macicą może urodzić kolejne dziecko. „Trzy tygodnie po przeszczepie macicy pacjentka miała pierwszą miesiączkę. Przez 12 miesięcy miała je normalnie bez żadnego leczenia” – tłumaczył prof. Ayoubi na antenie stacji BFM TV.

Szpital Foch planuje kolejne tego typu przeszczepy.

Dodaj komentarz