fbpx

Nanomembrana rozwiąże problem wody pitnej. Projekt Polaków wkrótce ruszy w świat

Nanomembrana to biodegradowalna i przyjazna środowisku metoda odsalania wody. Nie produkuje dwutlenku węgla i jest całkowicie mobilna. Prawdopodobnie jest to jedyne takie rozwiązanie na świecie, które zapewni dostęp do wody pitnej w każdych warunkach klimatycznych.

Nanotechnologia a woda

Nanomembrana to urządzenie wykorzystujące nowoczesną nanotechnologię. Projekt stworzony przez polski startup o nazwie Nanoseen będzie odsalał i oczyszczał wodę z trudnych zanieczyszczeń: mikro- i nanoplastiku, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich. Proces polega na prostej filtracji grawitacyjnej, do której nie potrzeba ciśnienia czy energii. Rozwiązanie pozwoli również skontrolować poziom odsolenia i mineralizacji wody, nie generując w żaden sposób produkcji i emisji dwutlenku węgla.

W naszym rozwiązaniu mamy etapy oczyszczania i odsolenia. Woda przechodzi przez każdy z nich w sposób etapowy (kaskadowy). W wyniku tego dochodzi do oczyszczenia i odsalania wody z różnych jonów, w tym kationów metali ciężkich, wszelkich zanieczyszczeń, mikro- i nanoplastiku, bakterii, wirusów itp. – wyjaśnił Bartosz Kruszka z Nanoseen.

Filtracja trwa zaledwie dwie minuty. Wystarczy wlać wodę do naczynia lub pojemnika z nanomembraną, a po chwili woda jest czysta i zdatna do celów spożywczych. Badania były prowadzone w wodzie morskiej w Sopocie, a także w akwenach Torunia. Oprócz tego, że nanomembrana jest mobilna i skuteczna, jej dodatkowym atutem jest podatność na potencjalne ulepszenia. Twórcy zapewniają, że z nanomembrany można tworzyć bardzo różne instalacje, zmieniać ich kształt czy po prostu umiejętnie dopasowywać pod konkretny typ zanieczyszczenia.

Sam proces jest też znacznie krótszy i bardziej wydajny. Możemy też dostosować nasze nanomembrany do istniejących urządzeń i filtrów. Przez to zmniejszamy też koszt odsolenia i oczyszczenia wody. Ostatnio zrobiliśmy porównania, ile kosztowałoby oczyszczenie 500 mln litrów dziennie wody za pomocą odwróconej osmozy – najbardziej popularnej metody odsalania na świecie i naszego rozwiązania – wyjaśnił twórca.

Rozwiązanie dla całego świata

Nanoseen chce ze swoim urządzeniem dotrzeć do krajów najbardziej potrzebujących. Startup podpisał już umowy na wdrożenie rozwiązania m.in.w: Singapurze, Filipinach, USA, Norwegii, Włoszech, Hiszpanii czy na Malcie. Nanomembrany będą testowane w różnych strefach klimatycznych – nie tylko w morskich akwenach, ale również na jachtach i statkach. Choć Nanoseen skupia się na razie na słonej wodzie, wkrótce chce rozszerzyć zakres właściwości i stworzyć nanomembranę, która będzie również oczyszczać wodę słodkowodną i ścieki.

Zważywszy na coraz większy problem z wodą pitną na świecie nanotechnologia może być jedną z najlepszych i najbardziej wydajnych metod oczyszczania. Jak przekonują pomysłodawcy, Nanoseen ze swoją nanomembraną pretenduje do tego, by stać się najtańszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem na całym świecie.

Wytworzenie 60 cm membrany, to koszt 0,5 dolara, a tej mniejszej to zaledwie 0,08 dolara. Chcemy te koszty jednak jeszcze obniżyć, wydłużając przy tym żywotność i możliwości regeneracyjne membran – dodał Bartosz Kruszka.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: mamstartup.pl

 

 

 

 

One thought on “Nanomembrana rozwiąże problem wody pitnej. Projekt Polaków wkrótce ruszy w świat

Dodaj komentarz