fbpx

Nowe badanie krwi wykrywa 50 typów raka

Brytyjska służba zdrowia ma do dyspozycji nową metodę walki z nowotworami. Ulepszone badanie krwi pozwala rozpoznać ponad 50 typów raka, nawet takiego we wczesnym stadium, bez wyraźnych fizycznych symptomów.

Brytyjska służba zdrowia rozpoczyna szeroko zakrojony, pilotażowy projekt uwzględniający 140 000 brytyjskich pacjentów. Obywatele Wielkiej Brytanii zostaną poddani badaniu krwi nową metodą, pozwalającą wykryć wiele różnych typów raka, niezależnie od stanu jego rozwoju czy występowania symptomów chorobowych.

Test ma stanowić przełom w profilaktyce nowotworowej. Proste, szybkie badanie może rozpoznać ponad 50 typów raka.

Producentem nowych testów krwi jest amerykański Grail, który na zlecenie NHS przeprowadził badanie kilku tysięcy osób jesienią zeszłego roku. Grail wykorzystał technologię uczenia maszynowego, udoskonalając za jej pomocą algorytmy mające rozpoznawać w naszej krwi ślady wskazujące na raka. Naturalnym markerem okazało się zawarte w naszej krwi cfDNA pochodzące z osocza.

Po przeanalizowaniu wyników badań przeprowadzonych na 2823 pacjentach ze zdiagnozowanym rakiem oraz 1254 zdrowych osobach, skuteczność rozpoznania nowotworu przez algorytmy Graila wyniosła 51,5 proc. Ten wynik jest niezależny od typu i stadium nowotworu. Co ciekawe, w przypadku nowotworów niemożliwych do rozpoznania w trakcie prostych badań przesiewowych, jak rak trzustki, rak wątroby czy rak jajnika, zdolność do rozpoznania choroby we krwi pacjenta wynosiła już 65,6 proc.

 

Dodaj komentarz