fbpx

Dwóch naukowców z Polski otrzyma Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Profesorowie Andrzej Dziembowski i Daniel Gryko zostali nagrodzeni prestiżowymi grantami ERC Advanced Grant, przyznanymi przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). W sumie granty uzyskało 218 naukowców z Europy.

Według informacji przekazanej przez ERC w czwartek, konkurs Advanced Grants przyniósł finansowanie o łącznej wartości 544 milionów euro dla 218 naukowców. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w Niemczech (37), Wielkiej Brytanii (35), Francji (32) i Hiszpanii (16).

Profesor Andrzej Dziembowski, biolog molekularny, biochemik, genetyk z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, otrzymał grant w wysokości 2,4 milionów euro na projekt „Principles of endogenous and therapeutic mRNA turnover in vivo”.

Z kolei prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, będzie prowadził projekt „Approaching 20% emission efficiency in the NIR-II region with radical chromophores”.

Ogółem na konkurs wpłynęło prawie 1650 wniosków, które zostały ocenione przez panele uznanych badaczy. Ogólny wskaźnik sukcesu wyniósł 13,2%. Kobiety naukowcy stanowią 23% wszystkich wniosków, co — jak zaznaczyła Europejska Rada ds. Badań Naukowych w swoim oświadczeniu — stanowi najwyższy dotychczasowy wskaźnik uczestnictwa kobiet w konkursach Advanced Grant.

ERC przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych od 2008 roku. ERC Advanced Grants to dotacje dla doświadczonych naukowców o uznanym już dorobku. Dotacja może wynieść maksymalnie 2,5 miliona euro na pięć lat.

Pełna lista nagrodzonych w czwartek naukowców jest dostępna na stronie internetowej.

Dodaj komentarz