fbpx

Dobre Wiadomości z Tatr. Bóbr z Morskiego Oka przetrwał kolejną zimę

Bóbr, który dwa lata temu bóbr osiedlił się nad Morskim Okiem w Tatrach, zdołał przetrwać w trudnych warunkach kolejną zimę. Ten bóbr-pionier wykazuje aktywność w okolicy Dwoistej Siklawy, pod wierzchołkiem Mnicha — poinformował Grzegorz Bryniarski, leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatrzańskie bobry po raz pierwszy zostały zauważone  w sierpniu 2021 roku, co wywołało zaskoczenie w środowisku przyrodniczym, gdyż te zwierzęta zazwyczaj nie zamieszkują tak wysokich terenów. Eksperci od przyrody początkowo zakładali, że bóbr nie przetrwa zimy. W maju poprzedniego roku leśniczy z okolic Morskiego Oka poinformował o śmierci bobra, który spadł ze Szpiglasowej Przełęczy. Jednak później odkryto, że w słynnym tatrzańskim jeziorze nadal żyje kolejny, co sugeruje, że w tym obszarze musiało być ich więcej.

Bóbr z Morskiego Oka przetrwał drugą zimę i jest w dobrej kondycji. Jego aktywność można zauważyć na lodzie, gdzie przebił otwór wodny oraz przeciągnął sobie gałęzie. Liczne ślady na śniegu również świadczą o jego obecności — utworzył ścieżkę i obgryzł wierzby. Gniazdo bobra znajduje się w pobliżu Dwoistej Siklawy, niedaleko Mnicha, a także na tzw. Półwyspie Miłości, gdzie posiada drugie schronienie, z którego wychodzi, aby żerować — poinformował leśniczy Bryniarski.

Tatry stanowią nietypowe środowisko dla bobrów. Wszystko wskazuje na to, że te zwierzęta dotarły do Morskiego Oka, podążając wzdłuż Rybiego Potoku. Pierwsze dowody ich obecności pojawiały się już w 2015 roku, kiedy to zauważono gniazdo bobrów w pobliżu Łysej Polany, gdzie znajduje się początek szlaku do Morskiego Oka. Następnie ślady ich występowania były widoczne w takich miejscach jak Dolina Roztoki.

Dodaj komentarz