fbpx

Japoński 105-letni lekarz podzielił się bezcennymi radami dotyczącymi życia

Lekarz, który przeżył 105 lat, jest bez wątpienia kompetentną osobą do dawania rad, na temat zdrowego, długiego życia. Shigeaki Hinohara przez ponad pół wieku pracował jako medyk w jednym z wiodących szpitali w Tokio. Był pionierem kompleksowych badań kontrolnych, które dziś stały się standardem dla wielu Japończyków w średnim wieku.

Hinohara urodził się w 1911 roku, a swoją karierę lekarską rozpoczął w 1941 roku. Medyk jest autorem 150 książek. Jedna z nich nosi tytuł „Jak żyć długo i szczęśliwie”, pozycja sprzedała się w ponad 1,2 miliona egzemplarzy.

Poniżej przedstawiamy najczęściej cytowane rady dr Shigeaki Hinohara.

1. Wybieraj schody zamiast windy

Hinohara podkreślił znaczenie regularnych ćwiczeń. Mawiał: „wchodzę po dwa stopnie naraz, aby rozruszać mięśnie”. Ponadto sam nosił swój bagaż i wygłaszał wiele wykładów rocznie, przemawiając na stojąco, by „pozostać silnym”.

Medyk podkreślał również, że ludzie, którzy żyją wyjątkowo długo, mają wspólną cechę: nie mają nadwagi. W istocie otyłość jest powszechnie uważana za jeden z najważniejszych czynników ryzyka zwiększonej zachorowalności i śmiertelności.

Doskonałym sposobem na codzienną dawkę ruchu jest wybieranie schodów zamiast windy.

2. Nie we wszystkim słuchaj się lekarza

Nie warto we wszystkich kwestiach ślepo ufać specjalistom od zdrowia. Warto natomiast nauczyć się uważności i codziennego obserwowania swojego ciała i tego, jakie wysyła nam sygnały. W ten sposób będziemy mogli lepiej dostosować dietę do swoich potrzeb, uregulować rytm dnia i snu i być na bieżącą z często ukrytymi, emocjami.

3. Dziel się wiedzą i umiejętnościami

Doktor Hinohara udzielił w swoim życiu mnóstwa wykładów i wywiadów. Uwielbiał dzielić się swoją wiedzą. I Ty spróbuj dzielić się z innymi tym, co umiesz najlepiej, da Ci to poczucie ogromnej satysfakcji.

4. Emerytura? Nie, dziękuję!

Emerytura to tylko społeczny konstrukt, a Ty wcale nie musisz się nim kierować w życiu. Jeśli robisz to, co kochasz, to rób to jak najdłużej. Dzięki temu masz poczucie celu i spełnienia, co realnie przekłada się na stan Twojego zdrowia.

5. Planuj z wyprzedzeniem

Hinohara planował swój pobyt na Igrzyskach Olimpijskich w 2020 w Tokio. Weź z niego przykład! Nic nie przyjdzie do Ciebie samo, najpierw musisz zaplanować wspaniałe, zaskakujące życie. A później tylko się nim cieszyć.

6. Nie trać zbyt dużo czasu na liczenie kalorii

Dieta, którą proponował doktor, była dosyć oryginalna. Zachęcał do zjadania łyżki oliwy dziennie, a sam chętnie sięgał po ciasteczka, ryż i mleko na lunch. Na kolację zjadał często ryby i warzywa. Był zwolennika zjadania małej ilości mięsa. Dzień zaczynał od filiżanki kawy.

7. Twoja energia zależy od twojego nastawienia

Negatywne myśli, zadręczanie się przyszłością lub zamartwianie przyszłością, zbytnie analizowanie – to wszystko realnie psuje nasze zdrowie i nie pozwala cieszyć się każdym dniem. Spróbuj odnaleźć przyjemność tu i teraz, a zobaczysz, jak zmieni się Twoje życie.

8. Zło i smutek nigdy nie znikną, więc… nie traktuj ich zbyt poważnie

Nie warto dodawać siły złym emocjom, przejmując się nimi. Doktor Hinohara nauczył się tego, przeżywając niewolę w Armii Radzieckiej, gdzie cierpiał chłód i głód. Nauczył się wtedy, czym jest siła umysłu.

9. Pieniądze to nie wszystko

Wszystkich czeka nas śmierć, z którą nawet największe pieniądze sobie nie poradzą. Warto więc czerpać przyjemność z małych cudów codziennego świata, a nie martwić się zarobkami.

10. Oswój ból

Siła umysłu jest niezmierzona i można dzięki niemu poradzić sobie nawet z fizycznym bólem. Doktor lubił otaczać się muzyką i zwierzętami, to pozwalało mu się zrelaksować i znaleźć spokój. Może warto poszukać szczęśliwego miejsca, które da Ci ukojenie?

Doktor Hinohara zmarł 18 lipca 2017.

One thought on “Japoński 105-letni lekarz podzielił się bezcennymi radami dotyczącymi życia

Dodaj komentarz