fbpx

Holandia rezygnuje z kurczaków z ferm przemysłowych

Trzy największe sieci sklepów w Holandii – Albert Heijn, Lidl oraz Jumbo nie będą już sprzedawać kurczaków pochodzących z ferm przemysłowych. Pierwsze dwie firmy wprowadziły tę decyzję w życie już od początku roku, w Jumbo stanie się to w lutym. Podobne plany mają również mniejsze sieci.

Oznacza to, że połowa wszystkich kurcząt sprzedawanych w Holandii będzie pochodziła z ferm i gospodarstw, na których zwierzęta mają więcej miejsca oraz są hodowane mniej intensywnie.

Dlaczego jest to istotne?

Na fermie przemysłowej życie kurczaka trwa przeciętnie 6 tygodni. Zwierzęta karmione są wysokoenergetyczną paszą, żeby jak najszybciej przybrały na wadze. Mięśnie rosną tak szybko, że inne części ciała nie nadążają z rozwojem. Dlatego często zdarza się, że kurczaki nie mogą utrzymać się na nogach albo wręcz dostają zawałów serca! Dość częstym zjawiskiem na fermach kurcząt jest też rutynowe podawanie antybiotyków, mimo że jest to zabronione na terenie UE.

Holandia już teraz przoduje w dobrostanie zwierząt, ta decyzja potwierdza, że warunki, w jakich hodowane są zwierzęta, bardzo leżą na sercu sklepom, a przede wszystkim konsumentom.

images

Źródło: ciwf.pl

Dodaj komentarz