fbpx

Polsko-amerykański zespół naukowców poszukuje w Puszczy Białowieskiej leku na raka

Polsko-amerykańska grupa naukowców rozpoczęła w Puszczy Białowieskiej prace badawcze, mające na celu odnalezienie naturalnie występujących i przydatnych w medycynie związków chemicznych. Pracownicy naukowi i studenci mają nadzieję na zidentyfikowanie substancji pomocnych w zwalczaniu chorób nowotworowych, depresji i schizofrenii. Realizacja projektu potrwa 3 lata – podaje INNPoland.

Będąca jedynym na niżu europejskim lasem pierwotnym, Puszcza Białowieska zainteresowała zespół badaczy z Uniwersytetu Missisipi pod kierownictwem prof. Jordana Zjawionego. Drugą część personelu stanowi zespół z Politechniki Białostockiej. Wybór miejsca przeprowadzania badań prof. Zjawiony tłumaczy bogatą florą Białowieży, stosunkowo mało dotąd poznaną. W swojej pracy naukowcy chcą skupić się na unikatowych roślinach, grzybach i porostach, występujących wśród bogactwa naturalnego Puszczy, na które składa się 8,5 tysiąca gatunków owadów, 250 gatunków ptaków, 54 gatunków ssaków i ponad tysiąc gatunków roślin naczyniowych. Ponadto, 200 gatunków mchów, 300 gatunków porostów i około 3 tysiące gatunków grzybów.

  • Chcemy badać puszczę pod kątem przyszłej przydatności i poszukiwać potencjalnych leków naturalnych, które mają mniej efektów ubocznych niż leki syntetyczne. W badaniach tych pokładamy duże nadzieje – powiedział prof. Zjawiony Polskiej Agencji Prasowej.

z11436085VPuszcza-Bialowieska-Symbolem-Tatr-jest-niedzwiedz-

Podobne badania przeprowadza się w miejscach stosunkowo mało zmodyfikowanych przez procesy industrializacyjne na całym świecie. Tych z kolei jest coraz mniej. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się lasy amazońskie. W Polsce natomiast, szczególnie interesujące dla przyrodników mogą być obszary Tatr, Karpatów i Pienin, gdzie można spotkać unikatowe w skali globu rośliny i zwierzęta.

Badania prowadzone przez międzynarodowy zespół wpisują się także w tradycję poszukiwania zastosowań bogactw naturalnych w medycynie i kosmetyce. Na świecie zwrócono dotychczas uwagę na vilcacorę, jagody goji, acai czy zieloną herbatę. Wśród Polaków, hipotezy o antynowotworowym działaniu torfu stawiał prof. Stanisław Tołpa. Ostatecznie, jego odkrycia wykorzystano w kosmetyce. Medyczne znaczenie lnu bada prof. Jan Szopa, natomiast prace prof. Tomasza Wasilewskiego z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu zaowocowały otrzymaniem ekstraktu z jeżyny, także mającego zastosowanie w kosmetyce.

las

Źródło: INNPoland.pl  wiadomosci.onet.pl

Dodaj komentarz