fbpx

„Gdzie jesteś synu? Tata cię szuka”. Porwany chłopiec odnaleziony po 24 latach

W 2012 r. założył organizację, która pomaga rodzicom w poszukiwaniach zaginionych dzieci. Motywacją była jego osobista, trudna historia – jego 2-letni syn zniknął nagle bawiąc się na podwórku. Po latach poszukiwań nie sądził, że jeszcze kiedykolwiek przytuli swojego syna.

Guo Gangtang to niezwykły bohater, który za sprawą uporu i wiary stał się nie tylko chińską ikoną walki z handlem dziećmi, ale również posłużył za postać do słynnego filmu. A wszystko zaczęło się feralnego dnia w 1997 r. Jego 2-letni syn zaginął nagle bawiąc się na podwórku przy domu. Od tego czasu pogrążony w rozpaczy ojciec przemierzał kraj na motorze, na tyle którego był zainstalowany baner ze zdjęciem dziecka i napis: Gdzie jesteś synu? Tata cię szuka!

I choć poszukiwania nie przynosiły rezultatów Guo nie myślał się poddać. W sumie mężczyzna pokonał 500 tys. km – jedyne co się zmieniało to jego pojazdy. W 2012 r. założył organizację, która pomaga szukać rodzicom ich zaginionych dzieci; zaczął też udzielać się w social mediach udostępniając materiały informacyjne na temat handlu dzieci.

Kiedy zrobiło się o nim głośno, zainteresował się nim sam chiński reżyser – Peng Sanyuan – który postanowił stworzyć film o rodzinie Gangtang. „Shi Gu” (ang. „Lost and Love”), miał oficjalną premierę w 2015 r. a główną rolę zagrał popularny aktor Andy Lau. Gdy w 2021 r. świat obiegła informacja, że po 24 latach poszukiwań udało się znaleźć zaginionego, dorosłego już syna Xinzhena, reżyser filmu powiedział:

Dziś „Lost and Love” otrzymał w końcu swój happy ending.

Zaginionego syna udało odnaleźć się dzięki testom DNA. Policja aresztowała również dwójkę sprawców: kobietę i mężczyznę, którzy sprzedali chłopca chińskiej rodzinie. 26-letni chłopiec poznał swoich biologicznych rodziców i obiecał, że będzie z nimi w stałym kontakcie.

Jeśli dziecko chce być synem rodziny, która go adoptowała, to trzeba to otwarcie i szczerze zaakceptować. Nasze dziecko zostało odnalezione. Od teraz zostało nam tylko szczęście – powiedział Guo Gangtang

Porywanie dzieci w Chinach wciąż jest problemem na wielką skalę, a za początek tego typu działań przestępczych uważa się późne lata 80., kiedy w Chinach wprowadzono politykę jednego dziecka.

Gdy przepisy zaczęły dopuszczać większą liczbę potomstwa liczba zgłoszonych porwań zaczęła spadać. Przypomnijmy jednak, że polityka jednego dziecka oficjalnie została wycofana dopiero w 2015 r. – politycy umotywowali to „starzejącym się społeczeństwem”. Problem porwań dzieci wciąż istnieje, choć jest niższy niż dekadę temu. Ministerstwo Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowało, że w pierwszej połowie lipca 2021 r. odnaleziono aż 2609 zaginionych lub porwanych dzieci.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
F5

Dodaj komentarz