fbpx

Wynaleziono nową, rewolucyjną metodę magazynowania energii słonecznej

1

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali materiał, który potrafi pochłaniać i magazynować energię słoneczną w postaci ciepła oraz wydzielać je kiedy jest ono potrzebne. Można sobie wyobrazić, jak wiele zastosowań może mieć ta nowa technologia.

Większość projektów związanych ze światłem słonecznym zazwyczaj koncentruje się na produkcji prądu elektrycznego, jednak więcej energii moglibyśmy zaoszczędzić przez przechowywanie ciepła. Naukowcy z MIT stworzyli nowy materiał, który może do tego posłużyć.

Gdy nowo odkryty materiał zostanie wystawiony na działanie światła słonecznego, rozpoczyna magazynowanie energii cieplnej. Ten stan może utrzymać przez długi czas, jednak pod wpływem niewielkiego impulsu cieplnego, materiał powróci do swojej pierwotnej budowy chemicznej, wydzielając przy tym bardzo dużą ilości energii, którą wcześniej zmagazynował.

Nowy materiał jest cienki i przezroczysty, co oznacza, że w przyszłości może odnaleźć wiele zastosowań. Tworzywo będzie można wykorzystać do ogrzewania samochodów, domów, czy nawet naszych ubrań.

Materiał można wytworzyć podczas dwustopniowego procesu, który jest bardzo prosty. Badacze zaczynają od substancji zwanej azobenzenem, która zmienia swoją strukturę pod wpływem światła słonecznego. Następnie modyfikują ją tak, by swoją budowę zmieniała nie pod wpływem promieniowania UV, a ciepła, wydzielając przy tym spore ilości tej energii. Obecny prototyp tworzywa może zwiększyć temperaturę 10 stopni Celsjusza, co przykładowo wystarczyłoby do rozmrożenia przedniej szyby samochodu.

Nowy materiał jest jeszcze w fazie testów, ciągle trwają prace nad jego udoskonaleniem, nie mniej jednak, z tworzywa już można by korzystać.

Źródło: news.mit.edu

Dodaj komentarz