fbpx

Życie w miastach sprawia, że ludzie częściej zapadają na choroby psychiczne, życie na wsi poprawia stan zdrowia i zapobiega przedwczesnej śmierci!

Ostatnia analiza badawcza zlecona przez Friends of the Earth Europe stwierdza, że ​​życie na wsi przynosi większe korzyści zdrowotne niż życie w mieście. Naukowcy z Instytutu Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska przeanalizowali dane z ponad 200 badań naukowych i stwierdzili, że życie na wsi – gdzie łatwo o zielone i otwarte przestrzenie – może pomóc zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i zapadania na niektóre choroby. Z drugiej strony, jak wynika z analizy, życie w mocno zanieczyszczonych miastach może zwiększyć te ryzyka. Wyniki potwierdzają, więc wcześniejsze ustalenia, mówiące że ​​zamieszkanie w uprzemysłowionych, obszarach miejskich może być głównym czynnikiem, powodującym wiele niekorzystnych warunków zdrowotnych.

Według przeglądu, ludzie żyjący w regionach o bujnej roślinności i otwartych przestrzeniach są mniej narażeni na depresję i otyłość niż osoby mieszkające w miastach. Dane pokazują również, że ludzie z łatwym dostępem do otwartych przestrzeni i drzew mają o 16% niższą śmiertelność niż osoby żyjące w miejskich dżunglach. Naukowcy odkryli również, że kobiety w ciąży, które zamieszkiwały zielone obszary o dużej liczbie drzew i otwartych przestrzeniach, urodziły dzieci o znacznie lepszych zdrowotnie parametrach. Odkrycia te sugerują, że zwiększona szansa na aktywność fizyczną i zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego może być przyczyną pozytywnych skutków zdrowotnych życia na wsi. „Dowody na to są silne, potwierdzają, że ludzie i społeczności mogą się rozwijać tylko wtedy, gdy mają dostęp do natury. Wszyscy potrzebujemy jej w naszym życiu, natura daje nam wolność i pomaga żyć w zdrowiu; – mówi Robbie Blake, członek kampanii Friends of the Earth Europe.

Podana analiza jest tylko jednym z wielu badań, które wykazały wpływ środowiska na ogólny stan zdrowia organizmu. Na przykład badanie opublikowane w czasopiśmie Science ujawnia, że ​​pacjenci z operacją pęcherzyka żółciowego, którzy mieli w pokoju okna z widokiem na drzewa liściaste, szybciej powrócili do zdrowia niż ci, którzy widzieli tylko ścianę z cegły. Jak wynika z badania, pacjenci, którzy mieli przy łóżku okna przez które mogli zobaczyć coś zielonego, potrzebowali również mniejszej ilości środków przeciwbólowych i wykazywali mniej powikłań pooperacyjnych.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda odkryli także, że ludzie żyjący w miejskich dżunglach mają o 12% wyższą śmiertelność, niż mieszkańcy obszarów z dostępem do terenów zielonych. Przegląd 110 000 kobiet pokazuje, że osoby mieszkające na obszarach zurbanizowanych są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na raka i choroby układu oddechowego. Z drugiej strony ci, którzy mieszkają w bardziej zielonych obszarach, mieli o 13% niższy wskaźnik zgonów związanych z rakiem i 34% niższy wskaźnik śmiertelności związanej z chorobami układu oddechowego. Inny przegląd opublikowany w BMC Public Health pokazuje, że chodzenie lub bieganie po terenach zielonych powoduje zmniejszenie złości, zmęczenia i depresji, a także poprawę poziomu uważności w porównaniu z bieganiem lub spacerowaniem w środowisku bardziej zurbanizowanym. Posiadanie większej ilości drzew w obszarze bloków miejskich może pomóc w poprawie zdrowia mieszkańców, co wynika z badania Ontario Health Study. Naukowcy twierdzą, że drzewa te pomagają ludziom postrzegać pewne zdarzenia bardziej pozytywnie, co z kolei prowadzi do zdrowszego systemu odpornościowego. Badanie pokazuje również, że posiadanie dodatkowych kilkunastu drzew w sąsiedztwie, pomaga obniżyć wskaźniki chorób sercowo-metabolicznych. Jest to porównywalne do bycia młodszym o 1,4 roku lub do podwyżki rocznego dochodu osobistego o ok. 20 000 USD. „Środowisko, w którym żyjemy, ma duży wpływ na nasze postrzeganie tego czym jest dobre samopoczucie, ale także bezpośrednio na nasze wyniki zdrowotne. Musimy wziąć te informacje pod uwagę podczas planowania przestrzeni miejskich”– mówi Lyle Palmer, dyrektor naukowy kierownictwa badań.

 

Źródło: newstarget.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz