fbpx

Bądź zdrowszy i szczęśliwszy dzięki prostej medytacji życzliwości

Medytacja zyskuje na popularności i coraz więcej osób może doświadczyć korzyści z niej płynących. Medytacja to trening umysłu, podczas którego można rozwijać umiejętność koncentracji czy wpływać na swoje myśli. Dzięki temu możemy zwiększyć swoją świadomość, zredukować stres i odczuwać więcej spokoju w życiu.

Mało osób wie, że istnieją różne techniki medytacji, które rozwijają inne umiejętności i inne części mózgu biorą w nich udział. Dlatego nawet jeżeli medytowałeś kilka razy i wydaje Ci się, że medytacja nie jest dla Ciebie, poszukaj metody odpowiedniej dla siebie. Jedną z najłatwiejszych i bardzo korzystnych dla zdrowia medytacji medytacja życzliwości, której rozwijamy umiejętność bycia życzliwym i empatycznym.

Czym jest medytacja życzliwości?

Medytacja życzliwości znana jest pod różnymi nazwami jak medytacja miłującej dobroci czy metta. Jest to bardzo popularna technika medytacji, która przynosi dobre samopoczucie, redukuje stres i wzmacnia nasze połączenie z innymi. Dzięki temu łatwiej jest nam wybaczać i akceptować innych, jak i również siebie.

 

Jakie korzyści przynosi medytacja życzliwości?

Rozwija empatię i inteligencję emocjonalną

Regularna praktyka tej medytacji aktywuje i wzmacnia obszary mózgu odpowiedzialne za empatię i inteligencję emocjonalną.

Poprawia odporność na stres

Wystarczy już 10 minut praktyki, aby zwolnić oddech i głęboko się zrelaksować. Organizm wchodzi w stan regeneracji sterowany przez przywspółczulny układ nerwowy.

Zmniejsza objawy depresji i objawy stresu pourazowego

Odkryto, że 12-tygodniowy kurs medytacji życzliwości znacząco zmniejszył objawy depresji i stresu pourazowego wśród weteranów wojennych.

Szybki sposób na ból głowy

W badaniach Tonelli przeprowadzonych w 2014 odkryto, że praktyka życzliwości natychmiastowo zmniejsza migrenę i łagodzi emocjonalne napięcie związane z bólem głowy.

Więcej pozytywnych emocji a mniej negatywnych

W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku przez Barbarę Frederickson odkryto, że 7-tygodniowa praktyka medytacji życzliwości przynosi wiele pozytywnych emocji jak radość, wdzięczność, nadzieja, poczucie spełnienia. Dzięki temu możemy odczuwać więcej satysfakcji z życia i mieć poczucie sensu.

Spowalnia starzenie

Stres powoduje skracanie telomerów (część materiału genetycznego, która jest wskaźnikiem, jak szybko organizm się starzeje). Za to osoby praktykujące ten rodzaj medytacji mają o wiele dłuższe telomery w porównaniu do grupy kontrolnej i wolniej się starzeją. Drogie kremy można skutecznie zastąpić praktyką życzliwości!

Lepsze więzi i relacje z innymi

Osoby praktykujące medytację życzliwości doświadczają więcej pozytywnych emocji w relacjach z innymi i postrzegają mocniejsze więzi z innymi.

Większa akceptacja siebie

Medytacja miłującej dobroci zmniejsza także krytyczne myślenie względem siebie i objawy depresji. Wzmocnione jest za to odczuwanie współczucia do siebie i większa akceptacja siebie.

Myślę, że warto wypróbować na sobie, jak działa ta niezwykła praktyka.

Medytacja życzliwości krok po kroku

Istnieją różne wersje tej medytacji, jednak podstawą jest wysyłanie dobrych intencji do siebie i do innych.

 

A o to krótki przewodnik jak medytować:

 1. Znajdź ciche miejsce, w którym możesz pomedytować przynajmniej przez kilka minut. Usiądź wygodnie, zamknij oczy i zrelaksuj się. Weź kilka głębszych oddechów.
 2. Wyobraź sobie, że na wdychasz uczucie spokoju i akceptacji, a wydychasz wszelkie napięcia i niepotrzebne troski.
 3. Następnie zacznij powtarzać do siebie w myślach:
  • obym był/a spokojny/a
  • obym był/a zdrowy/a
  • obym był/a bezpieczny/a
  • obym czuł/a się doceniony/a
 4. Powtórz to jeszcze raz albo dwa razy do siebie i poczuj ciepłe uczucia i życzliwość do siebie. Pozwól, aby te uczucia się rozprzestrzeniły w całym Twoim ciele.
 5. Jeżeli Twoja uwaga będzie gdzieś odpływać, wracaj uwagą do odczuwania swojego ciała i do praktyki życzliwości. Pozostań przy tym życzliwy dla siebie.
 6. Jeżeli chcesz, możesz zmienić obiekt swojej medytacji. Pomyśl o osobie, którą kochasz i która jest Ci bardzo bliska. To może być Twój partner, dziecko czy najlepszy przyjaciel. Poczuj wdzięczność, że możesz przebywać z tą osobą. Odczuwaj ciepłe uczucie w swoim ciele. Możesz także powiedzieć do tej osoby w myślach:
  • obyś był/a spokojny/a
  • obyś był/a zdrowy/a
  • obyś był/a bezpieczny/a
  • obyś czuł/a się doceniony/a
 7. Kiedy już wyślesz dobre intencje do tej osoby, przypomnij sobie kolejne osoby jedna po drugiej, którym również dobrze życzysz. To mogą być członkowie rodziny, przyjaciele, sąsiedzi czy znajomi z pracy. Wyślij każdej osobie dobre intencje i poczuj z nią połączenie.
 8. Jeżeli chcesz, możesz wysłać życzliwość nawet do osób, których nie znasz (np. sprzedawca w sklepie) lub do wszystkich ludzi na świecie. Dzięki temu rozwijasz w sobie empatię i współczucie do innych.
 9. Kiedy poczujesz, że chcesz zakończyć już tę praktykę, otwórz powoli swoje oczy. Pamiętaj, że możesz powrócić do odczuwania życzliwości podczas dnia. Zapamiętaj to odczucie ciepła i powracaj do niego kiedy tylko zechcesz.

Podsumowanie

Medytacja życzliwości to prosta technika, którą każdy może zaaplikować do swojego życia. Dzięki regularnej praktyce możemy cieszyć się lepszym zdrowiem, odczuwać więcej szczęścia i spełnienia i poprawić nasze relacje z innymi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat medytacji, zapraszam na blog jakmedytowac.pl, gdzie znajdziesz więcej wskazówek i medytacji prowadzonych.

Ela Rogalska

 

Źródła: emmaseppala.com, verywellmind.com

Dodaj komentarz