fbpx

Brak ruchu jest gorszy dla zdrowia niż palenie papierosów

W wyniku długofalowych badań stwierdzono, że brak ruchu wpływa podobnie na długość życia, co nadciśnienie, cukrzyca czy palenie papierosów.

Naukowcy z Cleveland sprawdzili zależność między aktywnością fizyczną a długością życia uczestników. W 1991 roku za pomocą testów sprawnościowych i wytrzymałościowych określili stopień aktywności 122 tys. badanych. Następnie, przez kolejne dekady, rejestrowali dane o ich trybie życia i wskaźniki śmiertelności. Raport z tych badań został opublikowany w czasopiśmie “JAMA Network Open”.

Wynik raportu wskazuje jednoznacznie, że brak aktywności skraca życie skuteczniej niż palenie papierosów. Współautor badania, Dr Wael Jaber, nazwał rezultaty zaskakującymi. Jest to niezbity dowód na to, jak bardzo aktywność fizyczna wpływa na zdrowie.

Badanie sugeruje, że ​​brak ruchu wpływa podobnie na długość życia, jak używki czy choroby.

– Słabe wyniki na bieżni lub w teście wysiłkowym dawały gorsze rokowanie, jeśli chodzi o długość życia, niż bycie nadciśnieniowcem, cukrzykiem lub palaczem – oświadczył Jaber w wywiadzie dla CNN.

– Nigdy wcześniej żadne badanie nie dało tak wyraźnych i tak obiektywnych wyników. W badaniu przyjrzano się również ryzyku nadmiernej aktywności i stwierdzono, że osoby ćwiczące więcej nie są narażone na większe ryzyko śmierci. Sprawność układu sercowo-oddechowego okazała się odwrotnie skorelowana ze śmiertelnością w perspektywie długofalowej. Nie zaobserwowaliśmy górnej granicy korzyści. Wysoka wydolność tlenowa była związana z większym stopniem przeżycia u badanych. Również tych starszych i z nadciśnieniem – napisali autorzy eksperymentu.

Źródło: jamanetwork.com

Dodaj komentarz