fbpx

Tau Herkulidy 2022. Deszcz meteorów widoczny także na polskim niebie

Od 19 maja do 19 czerwca będzie można zaobserwować zwiększoną aktywność meteorów z gwiazdozbioru Herkulesa. Chociaż tau Herkulidy nie dają zazwyczaj imponujących pokazów, wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie inaczej. Co więcej, będziemy mieli szansę, by obserwować je także w Polsce.

Kiedy nasza planeta przechodzi przez chmurę drobinek materii pozostawionych przez komety, można na nocnym niebie zaobserwować tak zwany “deszcz meteorytów. “Spadające gwiazdy” to okruchy skał i lodu, które nie zdążą spalić się w górnych częściach atmosfery, ciągnąć za sobą ognistą smugę.

Meteory z roju tau Herkulidów to pozostałości komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Gdy skały spalają się w atmosferze, na Ziemi wygląda to tak, jakby leciały od strony zbioru Herkulesa — stąd też ich nazwa.

Zazwyczaj rój nie daje spektakularnych pokazów. Jednak jak przewiduje Bill Cooke z Laboratorium Meteroidów NASA, w tym roku sytuacja może być zupełnie inna.

— To będzie wydarzenie typu “wszystko albo nic” — opowiadał Cooke.

— Wszystko zależy od tego, z jaką prędkością będą poruszały się odłamki. Jeśli wyniesie ona ponad 350 kilometrów na godzinę, zobaczymy prawdziwy deszcz meteorów, ale jeśli prędkość okaże się mniejsza, z tej komety nie będzie żadnych meteorów — dodaje.

Źródło: space.com, NASA

Dodaj komentarz