fbpx

Machu Picchu stało się dostępne dla osób niepełnosprawnych

Miasto Inków wreszcie stało się dostępne dla wszystkich turystów.

Firma Wheel the World, która zajmuje się organizacją podróży dla osób niepełnosprawnych, opracowała specjalną trasę umożliwiającą spełnienie marzeń także tych podróżników, którzy borykają się z ograniczeniami ruchu.

Pomysłodawcą udostępnienia w ten sposób „Starego Szczytu” jest poruszający się na wózku Alvaro Silberstein oraz jego pełnosprawny przyjaciel Camilo Navarro. Mężczyźni pochodzą z Chile, przeprowadzili się do USA gdzie podczas studiów na Berkeley wpadli na pomysł, aby po obronie otworzyć własny turystyczny biznes. Pierwsze trasy dla niepełnosprawnych opracowali na ternie Chile i Meksyku.

Machu Picchu to ich najnowsza propozycja. Aby wcielić plan w życie, musieli zakupić wózki specjalnie przygotowane do górskich warunków. Jest to lekka konstrukcja z aluminium i stali, dwa kijki i siedzisko na jednym kole. Użytkownicy muszą poruszać się w towarzystwie pomocników, bo choć wózek pozwala pokonać bardzo trudny teren – niestety nie można go napędzać samodzielnie. Firma współpracuje z innymi organizacjami, które przykazały pieniądze na wózki oraz ich magazynowanie w okolicy trasy, by podróżni nie musieli ich kupować ani transportować na własny koszt.

Dostępność to kwestia kreatywności – mówił w rozmowie z CNN Navarro – Czasami dostajemy telefony od pracowników parków narodowych, którzy chcą byśmy organizowali tam zwiedzanie. Niestety z powodu erozji terenu oraz innych obostrzeń, nie zawsze można tak po prostu postawić rampę dla wózków.

Od 2017 roku wprowadzono limity i bilety przy zwiedzaniu starożytnego miasta. Lokalne władze były zaniepokojone ilością turystów, którzy mogli zagrozić ruinom. Wprowadzono także limit czasowy dla zwiedzających oraz zakaz przelotu i filmowania za pomocą dronów.

Źródło: independent.co.uk

Dodaj komentarz