fbpx

Prof. Parczewski: przewlekła borelioza nie istnieje

Prof. Miłosz Parczewski, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreśla, że tylko 5% ukąszeń kleszczy kończy się zakażeniem boreliozą. W 2023 roku w Polsce potwierdzono 25 244 przypadki boreliozy oraz 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Chociaż borelioza budzi strach, Prof. Parczewski uspokaja, że choroba ta jest wyleczalna nawet w zaawansowanych stadiach.

Zmiany klimatyczne i kleszcze

Zmieniający się klimat, ciepłe i suche zimy bez mrozów, sprzyjają zwiększeniu populacji kleszczy. Coraz więcej ludzi spędza czas na terenach leśnych, co zwiększa ryzyko ukąszeń. Mimo to, tylko co 20. kleszcz przenosi krętki borrelia, co oznacza, że ryzyko zakażenia boreliozą nie jest aż tak wysokie, jak się powszechnie uważa.

Diagnostyka i leczenie boreliozy

Boreliozę diagnozuje się na podstawie obrazu klinicznego, najczęściej występującego rumienia wędrującego, oraz obecności przeciwciał we krwi. Prof. Parczewski zwraca uwagę, że wyniki testów serologicznych mogą być mylące, ponieważ przeciwciała mogą utrzymywać się przez lata po przebytej chorobie. Dlatego też nadrozpoznawalność boreliozy jest często wynikiem błędnej interpretacji testów immunologicznych.

Niebezpieczne metody leczenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę podmiotu medycznego stosującego wielomiesięczne antybiotykoterapie, uznając je za niezgodne ze stanem wiedzy medycznej i niebezpieczne dla pacjentów. Prof. Parczewski przestrzega przed naciągaczami oferującymi eksperymentalne metody leczenia boreliozy, które nie są poparte rzetelnymi badaniami klinicznymi.

Prawidłowe podejście do leczenia

Borelioza jest wyleczalna nawet w późnych stadiach, takich jak neuroborelioza, zapalenie stawów czy zanikowe zapalenie skóry. Standardowa antybiotykoterapia trwa od 14 do 28 dni, a w przypadku późnej boreliozy stosuje się antybiotyki dożylne. Prof. Parczewski podkreśla, że długotrwałe stosowanie antybiotyków jest niepotrzebne i może być szkodliwe dla pacjentów.

Jak unikać boreliozy i co robić po ukąszeniu?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy unikać terenów z dużą populacją kleszczy i stosować odpowiednie środki ochronne. Po ukąszeniu kleszcza miejsce należy zdezynfekować i obserwować przez kilka tygodni. Jeśli pojawi się rumień przekraczający 5 cm, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Edukacja i zaufanie do medycyny oparte na dowodach

Prof. Parczewski apeluje o zaufanie do lekarzy specjalistów i edukację na temat boreliozy. Przestrzega przed pseudonaukowymi metodami leczenia i podkreśla znaczenie medycyny opartej na faktach. Dzięki odpowiedniej diagnostyce i leczeniu borelioza jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć.

Prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski jest konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych, lekarzem naczelnym ds. chorób zakaźnych w SPWSZ w Szczecinie oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Jego wiedza i doświadczenie są kluczowe w walce z chorobami zakaźnymi w Polsce.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz