fbpx

Lista 100 kobiet w Polsce, które zawodowo zajmują się sztuczną inteligencją

TOP-100 Women in AI — nierangowaną listę czołowych ekspertek (Polek i cudzoziemek, ale pracujących w Polsce), które zawodowo zajmują się tematyką AI, przyglądając się jej z różnych perspektyw, opublikowała w poniedziałek Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”.

Sylwetki kobiet ujętych w zestawieniu można poznać na stronie: womenintechsummit.pl/top-100-women-in-ai

Śladem poprzednich zestawień (TOP-20 Women in Cybersecurity w 2019 r. i TOP-15 Women in 5G w 2020 r.) TOP-100 Women in AI powstało w związku z organizowanym 7-8 czerwca wydarzeniem Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – największą w Europie konferencją dla kobiet w technologiach.

Z listy wszystkich kobiet zawodowo związanych z AI Kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli 10 najwybitniejszych ekspertek od AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają Excellence in AI Awards. Najlepsze ekspertki zawodowo związane z obszarem AI poznamy właśnie w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2022.

Do TOP-100 Women in AI ekspertki od AI wybrane zostały według 10 kategorii: Fighting AI Bias; Ethical AI; AI Leadership; AI Research; AI Entrepreneur; AI Rising Star; AI Promoter; Young AI enthusiast; AI in Culture; Leading projects where AI is an important element.

Jak podaje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, sztuczna inteligencja będzie przyszłością świata – warunek jest jeden: trzeba zadbać o wzrost liczby ekspertów (zgodnie z badaniami PARP w Polsce do 2025 r. może być potrzebnych ponad 200 tys. informatyków specjalizujących się w obszarze sztucznej inteligencji), a przede wszystkim ekspertek od AI. Tylko bowiem niwelując obecną dysproporcję płci w tym obszarze (zaledwie 13 proc. pracujących nad rozwiązaniami AI w Polsce osób to kobiety – raport Digital Poland 2020), można sprawić, że sztuczna inteligencja będzie przynosiła odpowiedzi na różnorodne potrzeby i wyzwania.

Inicjatywa TOP-100 Women in AI ma wypromować wybitne kobiety pracujące nad rozwiązaniami AI. „Rolą przygotowanego przez Perspektywy zestawienia jest inspirować młode kobiety, które stoją przed ważnymi życiowymi wyborami (studia, praca zawodowa), by zwróciły uwagę na obszar AI jako ciekawą ścieżkę kariery” – mówi dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, cytowana w prasowym komunikacie.

W przygotowaniu zestawienia uczestniczyli eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Tworzone przez nich systemy informatyczne organizują i integrują dane dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce.

Źródło: naukawpolsce.pl

2 thoughts on “Lista 100 kobiet w Polsce, które zawodowo zajmują się sztuczną inteligencją

Dodaj komentarz