fbpx

W Strzegocicach powstaje najwierniejsza rekonstrukcja słowiańskiej osady. To ewenement na skalę Europy

W Strzegocicach powstaje najwierniejsza rekonstrukcja słowiańskiej osady w Europie. Za jej budowę odpowiadają członkowie Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera a wspomóc przedsięwzięcie może każdy, ponieważ organizatorzy założyli w sieci zrzutkę, żeby zebrać potrzebne fundusze.

Nasze stowarzyszenie zajmuje się od wielu lat propagowaniem kultury słowiańskiej. Głównie skupia się to na działalności edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży, pokazujemy w realny sposób, jak wyglądało życie naszych przodków. Nie tylko opowiadamy o historii, ale i ją demonstrujemy. Staramy się pokazywać w jak najszerszym spektrum aspekt życia w X wieku – wyjaśnia Piotr Ziemowit Kamiński, Prezes Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera.

Do tej pory,  członkowie stowarzyszenia działali w osadzie słowiańskiej w Stobiernej, którą stworzyli 9 lat temu przy współpracy z wójtem gminy Dębica. Ta działalność została zakończona na przełomie 2020/2021 roku. 

– W tym momencie budujemy nową osadę słowiańską, która będzie znacznie większa od tamtej i w której będziemy mogli przyjąć znacznie więcej grup szkolnych. Nasza działalność edukacyjna cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co jest naszą wielką radością. W Stobiernej nie mogliśmy przyjąć wszystkich grup, które chciały do nas przyjeżdżać – wyjaśnia Piotr Kamiński.

Zainteresowanie było na tyle duże, że stowarzyszenie już od kilku lat planowało rozbudowę i rozszerzenie działalności.  Tym razem z pomocą przyszła gmina Pilzno.

– Te prace niedługo się rozpoczną. A to, że musieliśmy opuścić Stobierną było tylko dodatkowym bodźcem, że musimy rozpocząć działania, żeby już w czerwcu być gotowym na przyjęcie gości – mówi prezes stowarzyszenia.

Prezes Stowarzyszenia podkreśla, że dzięki zbiórce uda się zakupić potrzebne do budowy drewno – reszta działań to oddolna inicjatywa założycieli osady oraz chętnych do pomocy – wolontariuszy. 

– Pierwszy etap to będzie wybudowanie osady wielkości tej, która była w Stobiernej, czyli około 20 arów. Powstanie tutaj 10 słowiańskich chat. To budynki 5 na 5 metrów. Te chaty chcemy mieć gotowe a w kolejnych latach będziemy tutaj budować wielkie grodzińsko słowiańskie – największe tego typu w Polsce. To będzie ponad hektarowy obiekt: 50 chat, więc będziemy mogli przyjmować więcej gości – wyjaśnia Piotr Kamiński. 

Plany są bardzo szerokie i wybiegają do 10 lat naprzód. 

– Poza budową chat, co jest oczywiste, chcemy rekonstruować tutaj całe życie słowiańskie: zarówno hodowla zwierząt, jak i dawne rośliny, kuchnia, rzemiosło, sposób walki, rzemiosło. Jeśli ktoś tu przyjdzie – będzie mógł zobaczyć, jak żyli Słowianie 1000 lat temu. To będzie ewenement na skalę Europy, ponieważ nigdzie nie ma tak dużego obszaru, jaki my planujemy zagospodarować – mówi Kamiński.

Cały teren ma zostać stworzony tak, by w 100 procentach porzucić współczesność. To będzie miejsce, które bez zbędnych słów, opowie historię Słowian.

– Nastawiamy się na żywy przekaz i to jest podstawa naszej działalności. To zawsze spotykało się z największym uznaniem ze strony odwiedzających. Ten obiekt będzie miał tak dużą skalę, że chcemy działać 24 godziny na dobę – mówi prezes stowarzyszenia.

 

Zobaczcie cały wywiad TU

 

Źródło: tarnowska.tv

Foto ilustracyjne: archiwum Stow. Palana Gera

Dodaj komentarz