fbpx

Polacy stworzyli inteligenty śmietnik, który sam segreguje i prasuje odpady

front-16_9

W Poznaniu powstaje nowatorskie urządzenie Bin-e – pojemnik, który samodzielnie segreguje wrzucane do niego odpady.

Pomysłodawcy projektu, Jakub Luboński i Marcin Łotysz, dostrzegli problem, z którym stykamy się każdego dnia – uciążliwej i często prowizorycznej segregacji śmieci w gospodarstwach domowych. Wobec tego postanowili stworzyć inteligentny domowy pojemnik – urządzenie, które umożliwi zwiększenie liczby odzyskiwanych odpadów.

– Od kilku lat prowadzimy firmę, a standardem zawsze było u nas segregowanie odpadów. Wydawało mi się to banalne, przecież wystarczy wyrzucić szkło do szkła, plastik do plastiku, czy papier do papieru. Okazało się jednak, że ciągle ktoś biegał po firmie z kartonikiem w dłoni, próbując ustalić, gdzie go wyrzucić – mówi Marcin Łotysz, jeden z pomysłodawców Bin-e. To oznacza, że ludzie nie potrafią, albo nie chcą tego robić. I tak mimo woli stałem się „eko-poradnią” w naszej firmie. Gdy głębiej zainteresowaliśmy się tematem, okazało się, że na świecie przetwarza się zaledwie ok. 10% odpadów produkowanych w naszych domach. A co z  resztą? Wtedy przyszedł pomysł na to, by stworzyć rozwiązanie, które uchroni świat przed skutkami tych codziennych decyzji, jakie podejmujemy nad koszem na śmieci – wyjaśnia.

bine-690x566

Zasada działania pojemnika (i jednocześnie jego cecha rozpoznawcza, to maksymalne uproszczenie procesu segregowania odpadów. Wrzucamy śmieci do kosza i gotowe, Bin-e działa za nas – tłumaczą jego twórcy.

To inteligentne urządzenie rozpoznaje, kategoryzuje, sortuje i przechowuje śmieci. Bin-e potrafi rozróżnić, jaki rodzaj odpadów został wrzucony do pojemnika i poddaje śmieci wstępnej obróbce (np. zgniata plastik), dzięki czemu jest w stanie wykorzystać maksymalną ilość przestrzeni wewnątrz urządzenia. Dodatkowo Bin-e cały czas uczy się nowych parametrów dotyczących wrzucanych przez nas odpadów. Dzięki wiedzy gromadzonej w chmurze potrafi rozpoznać rodzaj odpadu i odpowiednio go skategoryzować. Ponadto, kiedy pojemnik jest już wypełniony po brzegi, informuje firmy odpowiadające za zbiórkę odpadów, że należy je już odebrać.

 

Czytaj więcej na portalkomunalny.pl

Foto: materiały prasowe

 

One thought on “Polacy stworzyli inteligenty śmietnik, który sam segreguje i prasuje odpady

  • 18 lipca 2018 at 20:58
    Permalink

    Myślę że ten wspanniały wynalazek zasługuje już na zakup przez jakąś firmę i schowanie głęboko w magazynie.
    Zbieranie śmieci przez firmy recyklingowe i podpalanie składowisk jest tańsze!

    Reply

Dodaj komentarz