fbpx

Pies poznaje twój zapach, lecz nie rozpoznaje twarzy. Potwierdzają to badania

Mózgi naszych czworonogów nie są w stanie skupić się na ludzkich twarzach. Są za to bardziej podekscytowane, gdy w polu ich widzenia znajdzie się inne zwierzę tego gatunku – potwierdzają to badania rezonansem magnetycznym.

Eksperyment przeprowadzony został przez zespół naukowców z Węgier i Meksyku, pracujący wspólnie na Uniwersytecie Loránda Eötvösa w Budapeszcie. W badaniu uczestniczyło 30 ludzi i 20 psów. Zbadano ich mózgi pod kątem obszarów, które uaktywniają się podczas oglądania filmów przedstawiających pysk psa, tył głowy psa, ludzką twarz oraz tył ludzkiej głowy.

Wyniki u czworonogów wykazały, że żadna część ich mózgów nie reagowała silniej na widok twarzy człowieka, za to „ożywiała” się na widok innego psa. Co ciekawe zespół odkrył, że zarówno ludzie, jak i psy reagowali na filmy w zależności od tego, czy pokazywały one przedstawiciela ich własnego gatunku.

– Wcześniej nasza grupa badawcza wykazała już podobną zgodność między mózgiem psa a mózgiem człowieka w zakresie przetwarzania głosu. Widzimy teraz, że wrażliwość gatunkowa jest ważną zasadą organizującą aktywność mózgu ssaków w przetwarzaniu bodźców społecznych, zarówno w modalności słuchowej, jak i wizualnej – powiedział Attila Andics, kierownik badań.

Badania nie wykazały żadnego obszaru w mózgu psa, który byłby odpowiedzialny za odkodowywanie widzianego obrazu i rozpoznawanie czy jest to ludzka twarz, czy tył głowy, podczas kiedy dla ludzi takie rozróżnienie jest kluczowe.

– Zidentyfikowano natomiast obszary istniejące w mózgu psa i człowieka, które w odpowiedzi na filmy wykazywały podobny wzorzec aktywności. Podobieństwa między aktywnością mózgu psa a wzorcami aktywności człowieka były silniejsze w przypadku tego, co naukowcy nazwali dopasowaniem funkcjonalnym (czyli w przypadku porównania aktywności mózgu psa oglądającego pysk psa, z aktywnością mózgu człowieka oglądającego twarz człowieka), niż w przypadku dopasowania fizycznego (porównanie aktywności mózgu psa oglądającego pysk psa z aktywnością mózgu człowieka oglądającego pysk psa) – wyjaśnił Raúl Hernández-Pérez, drugi autor badania.

– To pokazuje, że w tym przypadku mogliśmy sięgnąć do kategorycznego przetwarzania informacji społecznych na wysokim poziomie, a nie do przetwarzania wizualnego na niskim poziomie, zarówno u psów, jak i ludzi – powiedział Pérez.

Autorzy badań doszli do wniosku, że choć mózgi psów nie uaktywniają się na widok twarzy człowieka, to czworonogi te nauczyły się reagować na ludzkie oblicza w wyniku ewolucji, aby móc polegać na swoich opiekunach. Bardziej prawdopodobne jest, że pies jest w stanie określić z kim ma do czynienia, używając wskazówek takich jak zapach czy głos, a nie rozpoznając rysy twarzy.

– Wyniki badań mózgu sugerują, że twarze mogą mieć kluczowe znaczenie dla ludzi i prawdopodobnie innych naczelnych, ale nie dla wszystkich ssaków, na przykład nie dla psów. Te dwa gatunki różnią się pod względem komunikacji wizualnej, co znajduje odzwierciedlenie w aktywności ich mózgów – powiedział Andics.

Aby przeprowadzenie eksperymentu było możliwe, wszystkie psy biorące udział w badaniu musiały najpierw przejść intensywne szkolenie, aby nauczyć się zachowywać spokój i bezruch w trakcie skanowania rezonansem magnetycznym. Kierujący zespołem Andics zapewnił, że podczas obrazowania zwierzęta nie były specjalnie unieruchamiane, krępowane, ani zmuszane do uczestnictwa w badaniach.

– W każdej chwili mogły opuścić skaner, jeśliby chciały – przyznał Andics.

Jak twierdzą naukowcy, przeprowadzone przez nich badanie jest „pierwszym bezpośrednio porównawczym, nieinwazyjnym badaniem neuroobrazowania wzrokowego gatunków innych niż naczelne”.

Naukowcy potwierdzają – psy potrafią rozpoznać złych ludzi

One thought on “Pies poznaje twój zapach, lecz nie rozpoznaje twarzy. Potwierdzają to badania

  • 2 grudnia 2022 at 23:58
    Permalink

    nie zgadzam się z tym, że psy nas nie rozpoznają. Wyjeżdżam do parku każdego dnia ze swoimi psami, jedna lubi odbiec dość daleko. Zawsze ją z daleka obserwuję aby nie zgineła. zwykle gdy ona czuje się zaniepokojona to zaczyna mnie szukać. Rozpoznaje mnie z odległości ponad 200 m. Jest mało prawdopodobne aby dolatywał do niej mój zapach, a nawet jeśli, to ja akurat dość często zmieniam perfumy. A jednak zawsze mnie rozpoznaje wśród innych właścicieli psów.

    Reply

Dodaj komentarz