fbpx

Adidasy z oceanicznych śmieci

Każdego roku, do oceanów trafia ogromna ilość plastikowych śmieci. Firma Adidas postanowiła przyczynić się do rozwiązania tego problemu, wykorzystując oceaniczne odpadki do produkcji butów.

Najnowszy model butów do biegania, wyprodukowany przez firmę Adidas, powstał z przetworzonych śmieci wydobytych z dna oceanu, głównie przędzy i włókien pochodzących z nielegalnego połowu ryb.

But jest owocem świeżo zawartego porozumienia między firmą Adidas a amerykańską organizacją ekologiczną Parley for the Oceans. Adidas zapowiada, że już wkrótce wyprodukuje całą gamę produktów z tworzyw sztucznych z oceanu. Nowy cel, jaki stawia przed sobą marka to zwiększenie świadomości problemu zanieczyszczenia oceanów i zachęcanie do poszukiwania długoterminowych rozwiązań. Tym samym kierują się aktywiści z Parley for the Oceans.

„Chcemy, by problem zanieczyszczenia oceanów stał się kwestią podstawową w dyskusji na temat zmian klimatycznych” – mówi szefowa organizacji Cyrill Gutsch. „Naszym celem jest zwiększenie świadomości społecznej i inspirowanie do zmian, które wpłyną na ochronę oceanów” – dodaje.

Morza i oceany zajmują 71% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza stanowią główne źródło białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa.

Wpływ na stan oceanów ma każdy z nas, bez względu na swoje miejsce zamieszkania. Jednym z kroków, które można podjąć jest kupowanie ryb z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC, który daje gwarancję że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, czyli takich, które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyjają innym zwierzętom morskim.

Dodaj komentarz