fbpx

Jak wywrzeć dobre wrażenie? Pierwsze 3 minuty są kluczowe

Pierwszy kontakt z drugim człowiekiem ma ogromne wrażenie. Bardzo często decyduje o tym, czy dostaniemy pracę, podpiszemy ważną umowę albo czy ktoś zechce umówić się z nami na kolejne spotkanie. Znaczenie ma nie tylko to, co mówisz, ale również kontakt wzrokowy i pozytywna energia.

 

Rozsiewaj wokół siebie pozytywną energię

Jak? To proste! Uśmiechaj się! Ludzie, którzy są uśmiechnięci zwykle postrzegani są jako pozytywni, radośni i swobodni w obejściu. I najważniejsze – uśmiech jest zaraźliwy. A wszystko za sprawą neuronów lustrzanych. Uśmiech wyzwala te emocje, które poruszają się „drogą niską”, a więc bezwiednie przejmujemy je od innych osób. Nie wierzysz? Uśmiechnij się podczas spaceru do kilku obcych osób. Gwarantujemy, że prawie wszystkie odwzajemnią uśmiech (o ile będzie szczery a nie wymuszony). Jest też szansa, że podczas kolejnego spotkania te same osoby uśmiechną się jako pierwsze na twój widok.

 

Nie krytykuj, ale doceniaj i chwal

Nam, Polakom bardzo łatwo przychodzi krytyka i wytykanie błędów. Nic dziwnego, że często z trudem przyjmujemy słowa pochwały czy uznania. Warto jednak to robić! I nie mamy na myśli przymilania się, czy nieszczerego schlebiania osobom na których chcemy zrobić wrażenie. Chodzi o odwagę wyrażenia słów pochwały czy komplementowania w sytuacji, w której naprawdę chcemy to zrobić. Znaczenie mają nawet drobne komplementy, bo przekierowują uwagę z błędów na to, co piękne i dobre. Być może dla ciebie będą zwykłymi słowami, ale drugiej osobie być może poprawią nastrój czy rozświetlą trudny dzień.

 

Słuchaj uważnie i zadawaj pytania

Nie lekceważ żadnej osoby, która do ciebie mówi. Nawet, jeżeli masz odmienne opinie i poglądy, czujesz się znudzony czy poirytowany, wysłuchaj jej do końca z pełną uwagi życzliwością.  W końcu  sam też chciałbyś tego samego, prawda? Nie zapomnij również o zadawaniu otwartych pytań – to oznaka aktywnego słuchania i głębokiego zainteresowania drugą osobą. Podejdź do tego z ciepłem i ciekawością. W końcu nigdy nie wiadomo, jakie skarby są ukryte w cudzym wnętrzu.

 

Pamiętaj o komunikacji niewerbalnej

Kiedy po raz pierwszy spotykasz się z nową osobą, pamiętaj aby utrzymywać kontakt wzrokowy i skupić pełną uwagę na rozmówcy. Nie esemesuj, nie sprawdzaj smartfona, ani nie rozglądaj się boki. Nie przerywaj, zanim twój rozmówca nie wyczerpie tematu. Postaraj się zachować otwartą pozycję ciała. Opuść barki, nie krzyżuj rąk czy nóg. Dużym plusem będą swoboda w ciele autentyzm i zadowolenie z życia. Pokażesz w ten sposób, że jesteś otwarty i nieoceniający.

 

Zaprezentuj się w dobrym świetle

A więc nie skarż się, nie narzekaj, nie marudź i nie plotkuj. Twój nowy rozmówcy bardzo szybko wyczuje, co myślisz o innych i o samym sobie. Poczucie własnej wartości nie tylko ułatwia osiąganie sukcesów, ale również przysparza przyjaciół. Ludzie lgną do osób silnych i pewnych siebie. Pewnych, ale nie agresywnych czy zarozumiałych. Innymi słowy – pokaż drugiej osobie, że ją cenisz i szanujesz, i że tego samego oczekujesz od niej. Tak wyraża się podstawowa równość bez wykluczeń ze względu na rasę, płeć, orientację, wyznanie czy poglądy polityczne.

 

 

Dziękuj, czyli moc wdzięczności

Niezależnie od tego, czy uważasz pierwsze spotkanie za udane czy nie, podziękuj rozmówcy za wspólnie spędzony czas. Jemu zrobi się miło, a ty staniesz się w ten sposób bogatszy. Doceń czyjąś uwagę, czas czy energię jaką włożył w nawiązanie kontaktu. Dzięki temu poczuje się mile zaskoczony i ważny. Bardzo możliwe również, że będzie miło cię wspominał.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz