fbpx

„Cafe Fińska” zapłać za kawę ciekawą historią!

Cafe Fińska to miejsce otwarte dla każdego, można tu napić się kawy lub herbaty, przy czym środkiem płatniczym nie są pieniądze, lecz to co dany gość ma ochotę przekazać w zamian – może to być np. rysunek, ciekawa historia, drobna pomoc, uśmiech, rysowanie obrazków na papierowym obrusie. Opłatą jest przebywanie ze sobą w przyjaznej atmosferze.

W kawiarni można wymienić się płytami DVD, kasetami magnetofonowymi, winylami, książkami. Można ich posłuchać na tradycyjnym analogowym sprzęcie. Można też po prostu pożyczyć sobie na chwilkę żeby posłuchać u siebie w domu.

Do Cafe Fińska można przynieść coś co chce się podarować, zostawić w nadziei, że inni to sobie zabiorą lub że zostanie to wykorzystane przez innych ludzi z pożytkiem. Można wymienić się swoimi pomysłami ideami z innymi.

Kawiarnia nie cenzuruje wypowiedzi o ile mieści się w ogólnie rozumianym duchu wypowiedzi kulturalnej. Można zaprezentować swój zespół muzyczny, spotykać się i rozmawiać.

Prowadzenie :  

Kawiarnia jest prowadzona w Krakowie przez Wolontariuszy w następujący sposób:

Codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach od 16- 22.00. Cafe Fińska prowadzi działalność kulturalną bezgotówkową, jest miejscem gromadzenia inicjatyw lokalnych.
Jest miejscem spotkań lokalnych organizacji, lokalnych twórców, jest miejscem spotykania się i rozmawiania ponad podziałami: podziały polityczne, finansowe, i wszelkie inne zostawiane są za drzwiami.

Historia :

Fińska to projekt powstały w ramach Konkursu Fresh Zone tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festival. Na dwa tygodnie festiwalu – od 7 do 21 czerwca – artysta Michał Łukasz Mioduszewski zaadoptował przestrzeń pomieszczenia przy ul. Józefińskiej, mając na celu stworzenie go miejscem spotkań bliższych i dalszych sąsiadów.

Tymczasowa kawiarnia od początku swojego istnienia przyciągnęła wiele osób i przychylnych reakcji. Przychodzą tu sąsiedzi, przypadkowi przechodnie, turyści, wytwarza się poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności za to miejsce.

Mimo zakończenia festiwalu Cafe Fińska istnieje nadal – dzięki zaangażowaniu ludzi, którzy mimo posiadania bogatej wyobraźni nie mogli sobie wyobrazić jej zamknięcia.

Utrzymanie :

Kawiarnia do tej pory pozyskiwała pieniądze na funduszu crowd fundingowym (finansowanie społecznosciowe). Przez wiele kolejnych miesięcy nie będzie się martwiła o opłacenie czynszu. Wygrała ostatnio konkurs na najciekawszy projekt w swoim mieście w Grupon Starter i ma środki na kolejne 6 miesięcy działania.

http://starter.groupon.pl/ideas/activity

Cafe Fińska jest projektem społecznym dla społeczności lokalnej. Oto kilka najciekawszych opinii i wypowiedzi gości o Cafe Fińskiej :

  1. Jesteście miejscem gdzie wiele młodych artystów może rozwinąć i promować swoją działalność (wernisaże, koncerty itp),
  2. Zachęcacie do rozwijania kreatywności (warsztaty itp),
  3. Promujecie ideę recyklingu i odpowiedzialności za środowisko,
  4. Zapobiegacie wykluczeniu społecznemu – osoby, które może nie stać było na kawę czy herbatę w zwykłej kawiarni mogą do was przyjść.
  5. To miejsce spotkań dla społeczności Krakowa i społeczności lokalnej dzielnicy pokonujące bariery społeczne i międzypokoleniowe, mające również znaczenie dla sceny artystycznej i muzycznej.
  6. Żadna kawa i herbata nie smakuje jak w Fińskiej, nasycona jest energią wolnego i alternatywnego myślenia, Cafe Fińska jest projektem, który odpowiada na konkretne potrzeby społeczności lokalnej W Krakowie jest wiele kawiarni i knajp, jest wiele miejsc rozrywkowych, prowadzonych w oparciu o rachunek ekonomiczny. Są to miejsca ważne, które tworzą niepowtarzalny koloryt Krakowa, nie ma jednak miejsc otwartych na ludzi w sposób ponad podziałami społecznymi i lokalnymi, miejsc, które przyciągają lokalne inicjatywy, których dynamikę tworzą uczestnicy. Tą niszę społecznych marzeń za społeczną agorą, za miejscami bez podziałów, miejscami dobrych relacji zapełnia i zapełni Cafe Fińska. Kawiarnia ta pozwala społeczności lokalnej realizować swoją lokalność, promuje samo-organizowanie się jako sposób aktywności lokalnej. Cafe Fińska jest projektem, który rozwiązuje istotny problem społeczności lokalnej

 

Źródło: http://tzmpolska.org/blogi/blacktiger/cafe-finska-pierwsza-bezpieniezna-kawiarnia-w-polsce

  • ska to miejsce otwarte dla każdego; można tu napić się kawy lub herbaty, przy czym środkiem płatniczym nie są pieniądze, lecz to co dany gość ma ochotę przekazać w zamian – może to być np. rysunek, ciekawa historia, drobna pomoc, uśmiech, rysowanie obrazków na papierowym obrusie.
  • Opłatą jest przebywanie ze sobą w przyjaznej atmosferze.
  • W Cafe Fińskiej można wymienić się płytami DVD, kasetami magnetofonowymi, vinylami, książkami. Można ich posłuchać na tradycyjnym analogowym sprzęcie.
  • Można też po prostu pożyczyć sobie na chwilkę żeby posłuchać u siebie w domu.
  • Do Cafe Fińska można przynieść coś co chce się podarować, zostawić w nadziei, że inni to sobie zabiorą lub że zostanie to wykorzystane przez innych ludzi z pożytkiem.
  • W Cafe Fińska można wymienić się swoimi pomysłami ideami z innymi.
  • Cafe Fińska nie cenzuruje wypowiedzi o ile mieści się w ogólnie rozumianym duchu wypowiedzi kulturalnej.
  • W Cafe Fińska można zaprezentować swój zespół muzyczny o ile jest kameralny, W Cafe Fińska można spotykać się i rozmawiać.

– See more at: http://tzmpolska.org/blogi/blacktiger/cafe-finska-pierwsza-bezpieniezna-kawiarnia-w-polsce#sthash.fFrjfyBf.dpuf

Dodaj komentarz