fbpx

Kobiety żyją dłużej kiedy swoje życie spędzają w otoczeniu natury

Matka Natura jest eliksirem długowieczności, którego tak bardzo pragniemy i szukamy.  Najnowsze badania wykazują, że kobiety, żyjące w bliskiej styczności z naturą, żyją dłużej. Naturalne środowisko obniża poziom stresu i zwiększa aktywność zarówno społeczną jak i fizyczną.

Badanie przeprowadzono we współpracy Harvard T.H Chan School of Public Health i Brigham and Women’s Hospital, analizując dane 108 630 kobiet na przestrzeni 8 lat. W tym czasie zmarło 8 604 z nich. Naukowcy w badaniach wzięli pod uwagę czynniki takie jak wiek, palenie papierosów, rasę i status socjoekonomiczny.

Wyniki wskazują na to, że kobiety, które żyły w najbardziej zielonych okolicach, wykazywały się współczynnikiem śmiertelności mniejszym o 12%  od tych, które żyły w otoczeniu pozbawionym styczności z naturą. Co więcej, kobiety, zamieszkujące obszary charakteryzujące się dużą ilością zieleni uzyskały o 34% niższy współczynnik śmiertelności, z powodu chorób układu oddechowego i o 13% niższy współczynnik umieralności na raka. Według badaczy takie rezultaty są częściowo wynikiem tego, że kobiety otoczone naturą są mniej skłonne do wpadania w depresję czy przejawiania negatywnych emocji, nie są też w dużym stopniu narażone na hałas, zanieczyszczenia powietrza, różnego rodzaju chemikalia czy ogromnie wysokie temperatury.

Nawiązując do słów Petera James’a, pracownika naukowego z departamentu epidemiologicznego Harvard Chan School:

“Byliśmy naprawdę zaskoczeni wystąpieniem tak silnego związku pomiędzy zwiększającą się ekspozycją na zieleń, a zmniejszającą się śmiertelnością. Większym jednak zaskoczeniem był fakt, że wysoka styczność z naturą, wiąże się z poprawą naszego zdrowia psychicznego.”

Matka Natura umożliwia nam wszystkim przestrzeń do wzajemnej interakcji czy pracy nad aktywnością fizyczną. Czas spędzony na zewnątrz uspokaja i pozwala ponownie połączyć się z naturą. Zastanów się teraz, ile czasu codziennie spędzasz poza domem?

Elizabeth Pegg Frates, radzi:

“Wyjdź na zewnątrz, zaczerpnij czystego powietrza, przespaceruj się po okolicy, znajdź przyjaciół, którzy pójdą z tobą, po prostu ciesz się zielenią wokół ciebie. Jeśli mieszkasz w miejscu gdzie nie ma za dużo zieleni, pomyśl o zasadzeniu drzew, krzewów czy innych roślin w miarę swoich możliwości. Jeśli mieszkasz w silnie zurbanizowanym obszarze, możesz zaangażować się jakąś z lokalnych inicjatyw, mającą na celu np. zachęcenie innych do zwiększania zielonych obszarów w mieście. Inną opcją jest też spędzanie czasu z przyjaciółmi, mieszkającymi w zielonym otoczeniu. Wybieraj się też na wakacje w miejsca przepełnione naturą.”

Musimy starać się i zabiegać o każdą możliwą chwilę spędzoną w styczności z naturą, tak by móc cieszyć się długim życiem bez problemów na tle psychicznym czy fizycznym.

 

Źródło: healthyfoodhouse

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz