fbpx

Powstała nowa, zdrowsza receptura czekolady

Szwajcarscy badacze opracowali nową recepturę czekolady, która ma być zdrowsza i bardziej przyjazna dla środowiska. Dzięki wykorzystaniu całych owoców kakaowca, zawierających naturalny cukier, nie ma potrzeby dodatkowego dosładzania masy czekoladowej.

Naukowcy ze Szwajcarii stworzyli nowy przepis na czekoladę, który według nich jest zdrowszy i bardziej ekologiczny. Twierdzą, że nowa metoda produkcji jest bardziej zrównoważona, ponieważ zużywa o 6% mniej wody i zasobów ziemi. Całe owoce kakaowca, w tym części wcześniej uważane za odpady, są wykorzystywane w procesie produkcji.

Innowacyjna receptura zawiera naturalny cukier, który pozyskuje się z miąższu i łusek strąków kakao. W ten sposób powstaje słodki, włóknisty żel, zdrowszy niż dodawane cukry w tradycyjnej czekoladzie.

To jednak nie koniec. Nowa receptura zawiera znacznie więcej błonnika niż standardowe tabliczki. Jak podkreśla Kim Mishra z ETH Zürich, “to bardzo cenne z fizjologicznego punktu widzenia, ze względu na pozytywny wpływ błonnika na pracę jelit i poziom cukru we krwi.”

Słodko-gorzkie odkrycie

Mimo że propozycja Szwajcarów brzmi atrakcyjnie, ma swoje wady. Produkcja ekologicznej czekolady wiąże się z 12% wzrostem emisji gazów cieplarnianych, ponieważ nowa metoda wymaga dodatkowego etapu suszenia, który zużywa dużo energii.

Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest to poważny problem. Sugerują, że suszenie miazgi w nasłonecznionym miejscu lub przy użyciu paneli słonecznych może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych.

Nowe słodycze, nowe wyzwania

Produkcja w pełni naturalnej czekolady jest skomplikowana. Okazuje się, że dawkowanie słodkiego żelu jest trudne. Badacze przyznają, że znalezienie odpowiedniej równowagi między zbyt słodkim a zbyt gorzkim produktem to wyzwanie.

Czekolada w nowej recepturze ma konsystencję podobną do gorzkiej czekolady, a smak przypomina słodycze z Ameryki Południowej. Smak uwalnia się wolniej i zawiera więcej nut owocowych i kwaśnych.

Kim Mishra przypomina, że produkcja czekolady według nowej receptury ma sens tylko na dużą skalę. Pierwszy krok już został wykonany – ETH Zürich stara się o patent.

Dodaj komentarz