fbpx

Dziś niezwykłe zjawisko na niebie: parada planet

Wkrótce na niebie będzie można zaobserwować zjawisko zwane paradą planet, podczas którego niemal wszystkie planety ustawią się w jednej linii. Merkury, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun znajdą się w rzędzie, chociaż NASA podkreśla, że nie wszystkie będą widoczne gołym okiem. Kiedy najlepiej obserwować to zjawisko?

Sześć planet – Merkury, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun – ustawi się w jednej linii na niebie. Zjawisko to nazywane jest paradą planet i można je będzie obserwować 3 i 4 czerwca.

Parada planet na niebie

Teoretycznie do obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, jednak w praktyce nie wszystkie planety będą widoczne gołym okiem. Astrofizyk NASA Ronald Gamble z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard podkreśla, że “Słońce będzie przeszkadzać w obserwacji parady”. Jego promienie mogą częściowo uniemożliwić dostrzeżenie zjawiska. Merkury i Jowisz będą trudne do zauważenia gołym okiem, ponieważ znajdą się zbyt blisko horyzontu.

Eksperci przewidują, że amatorzy mogą być rozczarowani, gdyż Uran i Neptun również będą trudne do dostrzeżenia bez odpowiedniego sprzętu. Meteorolog Joe Rao uważa, że Uran można dostrzec, ale obserwator musi wiedzieć, czego szukać. Kluczowe jest również miejsce obserwacji, gdyż widoczność zależy od położenia.

Kiedy oglądać paradę planet? Najlepszy czas na oglądanie parady planet to około godzina przed wschodem Słońca, czyli między 4 a 5 rano w Polsce. Zjawisko będzie najlepiej widoczne z półkuli północnej, na wschodnim i południowo-wschodnim niebie.

Najłatwiej będzie zlokalizować Marsa i Saturna. Mars wyróżnia się czerwonawym odcieniem, natomiast Saturn jest bardziej żółtawo-biały. Do obserwacji przyda się lornetka lub teleskop, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające.

Ciekawostką jest, że kolejna parada planet odbędzie się jeszcze w tym samym miesiącu. 29 czerwca w jednej linii ustawią się Saturn, Księżyc, Mars i Jowisz. Kolejne sześć planet będzie można obserwować w paradzie 28 sierpnia oraz 18 stycznia 2025 roku.

Dodaj komentarz