fbpx

Tani lek na nadciśnienie pomaga w leczeniu ciężkich przypadków COVID-19

Hiszpańskie media donoszą o nadziejach związanych z zastosowaniem u najciężej chorujących na COVID-19 leku na nadciśnienie. Metoprolol jest środkiem powszechnie stosowanym w leczeniu chorób układu krążenia. Należy do grupy tak zwanych beta-blokerów, które powodują zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz obniżenie ciśnienia tętniczego.

Największą śmiertelność wśród pacjentów z COVID obserwuje się w wyniku wystąpienia zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Właśnie dlatego w pilotażowym badaniu klinicznym MADRID-COVID analizowano wpływ leku metoprolol na rokowania u pacjentów w ciężkim stanie, zaintubowanych po rozwinięciu się ARDS. Lek był podawany chorym dożylnie przez 3 dni.

Arnoldo Santos, specjalista intensywnej terapii i współautor badań, opisując rezultaty stwierdził, że zaobserwowano „korzystną tendencję wśród pacjentów leczonych metoprololem, którzy wymagali mniej dni wentylacji mechanicznej, a tym samym krótszego pobytu na OIOM-ie„.

Badanie zostało opublikowane na łamach „Journal of the American College of Cardiology”. Autorzy pracy podkreślają, że zastosowanie leku podczas badania pilotażowego było bezpieczne i potwierdziło szybką poprawę utlenowania pacjentów.

Lekarze z Hiszpanii zapowiadają kontynuację badań. Zespół naukowców otrzymał już środki na przeprowadzenie szerszego prób klinicznych, które mają objąć 350 pacjentów z ARDS przyjętych do 14 hiszpańskich oddziałów intensywnej terapii.

 

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Dodaj komentarz