fbpx

Tygodniowy przegląd najlepszych wiadomości z całego świata

Miniony tydzień obfitował w wiele pozytywnych zmian –  głównie na rzecz klimatu. Lutowy tydzień minął również pod znakiem sprawiedliwości i równego traktowania wszystkich ludzi, niezależnie od sytuacji ekonomicznej czy tożsamości. Zobaczcie sami!

 

Świat

Światowy producent ropy naftowej Shell wyznał, że 2019 r. osiągnął szczyt wydobycia ropy naftowej teraz wydobycie z każdym rokiem będzie się zmniejszało o 1-2 punkty proc. To sygnał, że era paliw kopalnych zmierza ku końcowi.

 

Indie

W Indiach po latach walk w końcu zakazano niewolnictwa. Tradycja ta była wciąż obecna na południu kraju pod nazwą bitti chakri. Polegała ona na tym, że grupy osób z niższych kast były zmuszane do nieodpłatnej pracy w domach osób z wyższych kast. Choć zmiana ta istnieje na razie oficjalnie – na papierze – jej zwolennicy zamierzają natychmiastowo wcielać ją w życie i przeprowadzać kontrole.

 

Stany Zjednoczone

Pod hasłem „Więcej pomocy, mniej kajdanek” miasto Denver zastępuje uzbrojonych policjantów pracownikami służby zdrowia w przypadku incydentów bez użycia przemocy. Od czerwca 2020 r. lekarze zdrowia psychicznego oraz ratownicy medyczni odpowiedzieli na 748 wezwań bez konieczności interwencji policji czy aresztowań. Organizatorzy projektu współpracują teraz z innymi miastami, aby wcielić nowy model walki z przestępczością na terenie całego kraju.

 

Kanada

Minęły dwa lata odkąd w Kanadzie dopuszczono do użytku leczniczą marihuanę. Efekt? W niedawnym badaniu porównano recepty przed i po legalizacji. Dowiedziono, że w ostatnim czasie średnie dawki opioidów na osobę spadły do poziomu poniżej 20-proc. ich dawnych poziomów.

 

Stany Zjednoczone

Administracja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zatwierdziła nowe zarządzenie, które ma zapewnić ochronę 30 proc. mórz przybrzeżnych i lądów (do tej pory obszar chroniony wynosił zaledwie 12 proc.). W praktyce oznacza to, że obszary nadmorskie będą miały szansę na naturalne zarybienie.

 

Francja

Francja stała się liderem tzw. indeksu napraw, który będzie pojawiał się na etykietach sprzętu AGD i gadżetów, sklasyfikowany według łatwości demontażu i części zamiennych. Projekt ma na celu przedłużenie żywotności sprzętu zamiast pozbywania się go.

 

Mozambik

Afrykański kraj ustanowił nowe prawo dotyczące rybołówstwa. Od teraz chroni on delfiny, rekiny wielorybie i manty, a także ułatwia społecznościom mieszkających wzdłuż linii brzegowej kraju na kontrolowane zarządzanie terenem – ma to zmniejszyć nielegalne połowy przynajmniej o kilkadziesiąt proc.

 

Wielka Brytania

W czterysta lat po całkowitym wyniszczeniu populacji żurawi przez myśliwych, poinformowano że w 2020 r. w kraju pojawiły się nowe 23 pisklęta żurawi. „Powrót żurawi do brytyjskiego krajobrazu pokazuje, jak odporna może być natura, gdy ma się taką szansę” – napisał „Guardian”.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: futurecrun.ch

Dodaj komentarz