fbpx

Post wydłuża życie nawet o 30 procent! Dlaczego?

Badania przeprowadzone w 2020 r. wykazały, że zakłócenie rytmu dobowego organizmu może prowadzić do nowotworów i innych chorób przewlekłych. Intermittent fasting, czyli nocna przerwa od jedzenia może przywrócić w organizmie niezbędną równowagę. A w efekcie przedłużyć życie nawet o 30 procent!

 

14 godzin dla zdrowia

W czasopiśmie „ Journal of Proteomics” jakiś czas temu opublikowano badanie na temat postów leczniczych – z artykułu wynika, że powstrzymywanie się od jedzenia przez 14 godzin może ochronić przed chorobami, a w dalszej konsekwencji znacząco wydłużyć życie.

30- dniowe badania przeprowadzone na zdrowych ludziach udowodniły, że zastosowanie 14-godzinnego postu uruchamiało właściwości przeciwzapalne, antyrakowe oraz poprawiało gospodarkę węglowodanową i lipidową. Co więcej, nocne poszczenie poprawiało także funkcje kognitywne, wyciszało nadaktywny układ immunologiczny, reperowało DNA i poprawiało nastrój. Ale to koniec dobroczynnych właściwości postu.

Zdaniem niemieckiego badacza, prof. dr Andreasa Michalsena powstrzymywanie się od jedzenia i picia nocą może również łagodzić dolegliwości związane z alergiami, reumatyzmem, syndromem jelita drażliwego i stanami zapalnymi jelit.

„W wielu klinikach specjalistycznych post leczniczy od lat stosuje się z powodzenie w leczeniu przede wszystkim reumatyzmu i przewlekłych chorób bólowych. W cukrzycy, nadciśnieniu, otłuszczeniu wątroby i podwyższonych parametrach tłuszczowych pomaga błyskawicznie i znacząco. Ale także przy nietolerancji pokarmowej , przy zespole jelita drażliwego, w stanach zapalnych jelit, alergiach , a nawet przy chorobach neurologicznych takich jak stwardnienie rozsiane znacząco łagodzi dolegliwości i przyczynia się do poprawy obrazu choroby” – napisał w książce „Zamień leczenie ne jedzenie”.

 

Post wspiera autofagię

W niektórych szpitalach, np. w berlińskim Szpitalu Immanuela prowadzone są obecne badania nad stosowaniem postu jako terapii uzupełniającej w raku i przy chemioterapii. Zdaniem niemieckiego badacza, stosowanie postu przerywanego może poprawić jakość życia, a także je wydłużyć – nawet o 20-30 proc. Badania przeprowadzone w 2020 r. przez międzynarodowy zespół badaczy nie są pierwszymi, które potwierdzają wcześniejsze założenia. Jednym z pierwszych naukowców, który zauważył, że post uruchamia procesy zwane autofagią był biolog molekularny Frank Madeo.

„Zbadał on dokładniej procesy komórkowe, które zmieniają się podczas postu – otóż komórki organizmu rozkładają uszkodzone, stare elementy i przetwarzają je. (…) Madeo twierdzi, że żadne zdarzenie nie zmienia skomplikowanej struktury przemiany materii w takim stopniu jak post; nie czynią tego nawet ciąża czy ciężka operacja serca” – napisał prof. dr Andreas Michalsen.

 

Przypomnijmy, że proces autofagii polega na „samozjadaniu” przez organizm uszkodzonych lub martwych komórek – jest to zatem proces szczególnie ważny z punktu widzenia współczesnej onkologii.  W 2016 r. Japończyk Yoshinori Osumi otrzymał Nagrode Nabla w dziedzinie medycyny za odkrycie tego konkretnego procesu samoleczenia. A żeby organizm mógł z niego skorzystać wystarczy nie przeszkadzać – dać mu urlop od posiłków, a energię na trawienie przeznaczył na oczyszczenie organizmu ze złogów.

post

 

W walce o szczupłą sylwetkę

Do podobnego wniosku doszli badacze i autorzy książki „Lecznica moc postu. Praktyczny przewodnik jak spalić nadmiar tłuszczu, oczyścić ciało z toksyn i przywrócić równowagę psychofizyczną” – David Jockers i Michael Dugan. Ich zdaniem „nasze ciało powinno sprawnie spalać tłuszcz dający mnóstwo energii na cały dzień”. Czynność jednak zakłócamy nadmiarowym jedzeniem i piciem. Post jest nie tylko sposobem na dobre zdrowie, ale również skutecznym rozwiązaniem w walce ze zbędnymi kilogramami.

„Post to starożytny sposób uzdrawiania, który pozwala wyregulować pory odżywiania, żeby zapewnić równowagę hormonalną i umożliwić spalanie tłuszczu w roli paliwa; jest to przy tym najtańsza i najskuteczniejsza strategia lecznicza jaka kiedykolwiek powstała” – piszą autorzy w książce „Lecznica moc postu”.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka


Źródła: Lecznicza moc postu – Wydawnictwo Biały Wiatr (bialywiatr.com)

womenshealth.pl

One thought on “Post wydłuża życie nawet o 30 procent! Dlaczego?

  • 18 maja 2023 at 10:10
    Permalink

    W sam raz na obecne kryzysowe czasy.

    Reply

Dodaj komentarz