fbpx

Jeśli pozbierasz śmieci, wynajmiesz kajak za darmo. Doskonała inicjatywa w kilku państwach europejskich

Dwa lata temu w Danii ruszyła inspirująca inicjatywa o nazwie GreenKayak. Rzecz polega na tym, że w Kopenhadze stworzono wypożyczalnię kajaków, w której sprzęt można wypożyczyć za darmo pod warunkiem, że pływając pozbiera się napotkane na wodzie śmieci. Rzecz się przyjęła i ideą zaraziły się inne duńskie miasta oraz Niemcy, Irlandczycy i Norwegowie.

Sam pomysł – mówią inicjatorzy akcji, o której więcej można poczytać m.in. na jej stronie internetowej – zrodził się, kiedy jedząc pizzę na nabrzeżu zatoki w Kopenhadze, oglądali pływające na wodzie śmieci, z którymi jednak nie mogli nic z nimi zrobić. Zdecydowali, że tak nie może być i wymyślili Green Kayak. Idea była prosta. Zapewniono ludziom możliwość bezpłatnego wypożyczenia kajaków, a w zamian za to ci mieli jedynie wrzucać do zamontowanego na nim kosza napotkane po drodze śmieci. Pomysł spodobał się mieszkańcom miasta tak bardzo, że w pierwszym roku udało się zebrać z kopenhaskiej zatoki trzy tony śmieci. Do dziś – informuje GreenKayak – wyłowiono 11 ton.

Jednocześnie sukces duńskiego pomysłu spowodował, że zaczęto go wdrażać także gdzie indziej i wypożyczalnie otworzono niedawno także w Bergen, Dublinie i Hamburgu. W sumie będzie tam około 50 kajaków dostępnych dla chętnych.

 

Czytaj więcej na: smoglab.pl

Dodaj komentarz