fbpx

Kanadyjska Policja rozdaje „Pozytywne Bilety”

W całej Kanadzie wydziały policji rozdają dzieciom bilety. Ale nie są to bilety, które każą grzywną lub odebraniem prawa jazdy. „Pozytywne Bilety” rozdawane są nastolatkom i dzieciom, jako darmowe kupony na pizzę i lody, w nagrodę za przestrzeganie prawa i stawianie bezpieczeństwa na pierwszy miejscu.

Jarvis Kievill opowiada, że dostał taki bilet za noszenie kasku podczas jazdy na rowerze i do domu zabrał darmową pizzę.

W Calgary, chłopak był z siebie dumny kiedy dostał „bilet” za uważne rozglądanie się w obie strony przed przejściem przez ulicę i za korzystanie z przejścia dla pieszych.

W mieście Kelowna, Devon Glowka informuje, że jeśli jeździsz na rowerze bez kasku, twój pierwszy bilet jest w rzeczywistości voucherem, z którym możesz iść do lokalnego skate shopu i dostać kask za darmo.

Program został uruchomiony przez Warda Claphama, 28-letniego weterana Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej w Richmond, wielokulturowej społeczności w Vancouver. Ward chciał zbudować lepsze relacje ze społecznością i wzmocnić dobre nawyki bezpieczeństwa u dzieci.

Zaczęliśmy od niewielkich rzeczy, później program zaczął się rozrastać. Organizacje wpłacały ogromną ilość kuponów i przepustek, pisze Ward w swojej książce „Breaking With the Law: The Story of Positive Tickets. (Łamanie prawa: Historia Pozytywnych Biletów). Ludzie zaczęli dostrzegać potencjał jaki mają we wspieraniu pozytywnych zachowań wśród młodych ludzi, a wtedy program po prostu eksplodował.

Ward i jego oddział w Richmond, rozdał ponad 40 000 „Pozytywnych Biletów” w ciągu roku (w stosunku 3 do 1 wobec wykroczeń). W wyniku szeregu młodzieżowych inicjatyw, w tym profilaktyki pozytywnych biletów, wezwania dotyczące młodzieży spadły prawie o 50%, utrzymując ponad tysiąc młodych ludzi z dala od kłopotów z prawem, pisze Ward.

Pomysł „Pozytywnych biletów” narodził się z prostej wizji. Wyobraźcie sobie policjantów zatrzymujących dzieci na robieniu rzeczy zgodnych z prawem! pisze Ward na swojej stronie internetowej PositiveTickets.com. Wyobraźcie sobie policjantów polujących na pozytywy wśród młodych, zamiast samych negatywnych działań.

Ward, obecnie na emeryturze, przeniósł swoją wizję policjantów i dzieci o krok dalej. Oprócz przekształcania oddziałów policji i społeczności, Ward wspiera obecnie organizacje, jako mówca i konsultant, doradzając sposoby, w jakie można wcielić w życie idee Pozytywnych Biletów, poprzez nagradzanie i uznanie pracowników i klientów w celu poprawy wyników finansowych firmy.

 

Źródło: http://www.goodnewsnetwork.org/civics/cops-in-canada-giving-out-positive-tickets.html

Dodaj komentarz