fbpx

10 tematów do rozmowy, żeby pogłębić relacje z drugim człowiekiem. Korzystasz z nich?

W 2010 r. prof. Matthias Mehl, psycholog z Uniwersytetu Arizońskiego, przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 79 uczestników. Przez cztery dni nosili oni elektroniczny rejestrator nagrywający ich rozmowy.  Każdy z nich miał również wypełnić ankietę zadowolenia po każdej z przeprowadzonych rozmów. Celem badania było sprawdzenie, które konwersacje budują poczucie szczęścia, a które pozbawiają nas zadowolenia.

Okazało się, że ci, którzy prowadzili dwukrotnie więcej merytorycznych rozmów, a tym samym, o jedną trzecią mniej tzw. rozmów o pogodzie ocenili swoje zadowolenie wyżej. Z czego to wynika? Dr Matthias Mehl stwierdził, że to kwestia nawiązania szczególnych relacji, które stają się udziałem osób rozmawiających ze sobą na ważkie tematy.

-Połączenie międzyludzkie to podstawa szczęścia – wyznał dr Mehl.

Bo nie chodzi o interakcje jako takie, ale komunikację, która sprzyja budowaniu bliskości. I o ile „small talki” mogą być wprowadzeniem do autentycznej rozmowy, w której każdy z uczestników będzie szczerze zaangażowany, to jednak small talk – dla samego  wypełnienia krępującej ciszy – nie sprzyja poczuciu szczęścia. Bo dopiero poruszanie tematów, które zachęcają do refleksji o sens życia czy osobiste wartości umożliwiają nawiązanie intymnego kontaktu z drugim człowiekiem.

-Zawsze mnie to intrygowało, czy możemy sprawić, że ludzie będą szczęśliwsi, jeśli poprosimy ich, żeby przez następne pięć dni prowadzili jeszcze jedną rozmowę merytoryczną dziennie – zaproponował twórca badania. W tym sposobie dostrzegł bowiem ratunek dla płytkich relacji i poczucia społecznej izolacji.

-Potwierdziło się, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu samotnie, są mniej zadowoleni ze swojego życia i mają gorsze samopoczucie – podsumował prof. Mehl.

Najwyraźniej zainspirowani tymi badaniami naukowcy behawioralni Kristen Berman i Dan Ariely, współzałożyciele Irrational Labs, non profit firmy konsultingowo-badawczej, zorganizowali kolację, podczas której dozwolone były tylko jakościowe rozmowy na ważne tematy. Aby im to ułatwić, zaproszeni goście dostali karty zawierające przykłady zagadnień. Efekt? Wszyscy goście byli zadowoleni – nikt nie narzekał na nudę czy męczące towarzystwo.

Arthur Aron, kolejny naukowiec i profesor psychologii na State University of New York, poszedł o krok dalej. Ułożył listę dziesięciu tematów, których poruszanie w gronie nowo poznanych osób może przyczynić się do pogłębienia znajomości. Tematy z powodzeniem można wykorzystywać zarówno na firmowych imprezach, w kawiarni na kawie jak i w komunikacji miejskiej. Oto one:

  1. Za co w swoim życiu czujesz się najbardziej wdzięczny?
  2. Gdybyś mógł coś zmienić w sposobie, w jaki zostałeś wychowany, co by to było?
  3. Gdybyś mógł obudzić się jutro z jednym nowym talentem lub umiejętnością, co by to było?
  4. Ułóż trzy prawdziwe zdania o tobie i twoim rozmówcy z perspektywy „my”. Na przykład „Oboje, siedząc w tym pokoju, czujemy…”.
  5. Uzupełnij zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym się podzielić…”.
  6. Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie?
  7. Jak wygląda twoja relacja z matką?
  8. Powiedz osobie, z którą rozmawiasz, co już w niej lubisz.
  9. Twój dom, z całym twoim dobytkiem, płonie. Możesz wrócić po jeden przedmiot. Co by to było? Dlaczego to właśnie?
  10. Jeśli miałbyś umrzeć dziś wieczorem, czy żałowałbyś, że czegoś komuś nie powiedziałeś? Dlaczego tego nie zrobiłeś?

 

Źródło: wysokieobcasy.pl

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Dodaj komentarz