fbpx

Z Warszawy do Krakowa w 20 minut? Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej pracują nad polskim Hyperloop

Z Warszawy do Krakowa w 20 minut? To realne założenia i śmiałe plany, w których realizacji pomaga polski rząd. Wszystko za sprawą pokaźnego dofinansowania projektu Hyper Poland, zajmującego się rozwojem naszego własnego systemu Hyperloop, który został zaproponowany przez Elona Muska kilka lat temu.

Cała idea zakłada budowę sieci specjalnych tub, w których miałyby poruszać się przystosowane do tego kapsuły/wagoniki. Docelowo mają one osiągać prędkość ponad 1000 km/h, dzięki czemu moglibyśmy pokonywać ogromne dystanse w zaledwie kilkadziesiąt minut.

Polski rząd zainteresował się Hyper Poland po ich niebywałym sukcesie na brytyjskiej platformie crowdfundingowej, na której udało im się zebrać 130% zakładanej sumy – czyli ponad milion złotych.

Hyper Poland to zespół składający się z 25 inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej, którzy korzystając ze wsparcia całej rzeszy specjalistów, planują stworzyć naszą własną, rodzimą hiper-szybką kolej. Nasz Hyperloop ma bowiem korzystać z istniejącej już infrastruktury kolejowej, dzięki czemu zaoszczędzilibyśmy dużo pieniędzy.

Finansowanie rządowe pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i wynosi 16,5 mln złotych. Dzięki temu prace badawcze mają w końcu ruszyć z kopyta.

Prototyp projektu w skali 1:5 ma powstać jeszcze w tym roku. Pierwsza użytkowa planowana jest na rok 2025, a pierwsza pasażerska kolej już za 10 lat. Zaplanowano już całą siatkę połączeń, w skład której wchodzą m.in. trasy: Warszawa-Kraków, Berlin-Poznań-Łódź, a nawet Warszawa-Białystok-Kowno-Ryga. Trzymamy mocno kciuki za powodzenie tego projektu, bo całość przedstawia się naprawdę imponująco.

Źródło: hyperpoland.com

One thought on “Z Warszawy do Krakowa w 20 minut? Inżynierowie z Politechniki Warszawskiej pracują nad polskim Hyperloop

  • 30 maja 2019 at 10:09
    Permalink

    “- Panie profesorze, chce pan pojechać testowym modelem? Przecież to robili studenci!
    – Spokojnie, doskonale znam moich studentów. Ten hyperloop nawet nie ruszy z miejsca.”

    Reply

Dodaj komentarz