fbpx

Dąb z Łodzi zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2023

Dąb Fabrykant, rosnący w Łodzi, został zwycięzcą tegorocznego plebiscytu Europejskie Drzewo Roku. Po wygranej w polskim etapie konkursu przeprowadzanym przez Klub Gaja, Dąb zdobył europejskie uznanie, zdobywając 45 718 głosów, co dało mu pewne pierwsze miejsce. Walka o drugie i trzecie miejsce była zacięta do samego końca. Ostatecznie Smoczy Dąb ze Słowacji uplasował się na drugim miejscu z 18198 głosami, natomiast Kolonia Jabłoni z Królewca na Ukrainie, zdobywając 14219 głosów, znalazła się na trzecim miejscu. Ogółem, w całym plebiscycie oddano 177 486 głosów. Klub Gaja dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w głosowanie!

Podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Brukseli 21 marca, ogłoszono laureatów konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Wygrał Dąb Fabrykant z Łodzi, który wcześniej, w 2022 roku, triumfował w krajowym etapie konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Ten 180-letni dąb jest jednym z najbardziej niepowtarzalnych drzew w Polsce i stanowi wizytówkę Łodzi. Dąb Fabrykant rośnie przy głównej alei parku im. ks. bp. Michała Klepacza, założonym pod koniec XIX wieku, kiedy fabrykanci z rodziny Richterów nabyli te tereny. Biolog, profesor Jan Siciński z Uniwersytetu Łódzkiego, nadał drzewu jego obecne imię w latach 90 XX wieku, nawiązujące do fabrykanckiej historii Łodzi. Jeden z jego konarów ma długość ponad 20 metrów i esowaty kształt, co wywołuje zdumienie przechodniów. Wiosną każdego roku, dąb przyciąga tłumy, które pragną podziwiać jego majestat zatopiony w morzu błękitnych kwiatów śnieżników i cebulic.

„Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Ten sukces zawdzięcza wielu ludziom dla których przyroda ma wielkie znaczenie, także w kontekście kulturowym i historycznym. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew jest wyzwaniem dla nas wszystkich. Nie możemy zostawiać tej pracy tylko instytucjom. Także my –  obywatele i obywatelki powinniśmy robić wszystko, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać wspaniałości natury. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierali i głosowali na Fabrykanta z Łodzi, a w szczególności Make Life Harder i ich fankom i fanom” –  powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.

To już trzecia polska wygrana w tym corocznym europejskim konkursie. W 2017 roku tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, a w 2022 roku laurami cieszył się Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej z Przybudek w woj. podlaskim. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 16 najbardziej urokliwych drzew z całej Europy, które zdobyły zwycięstwo w krajowych edycjach. Wszystkie drzewa charakteryzują się unikalnymi historiami i są ważnym elementem swojej lokalnej społeczności. Podczas plebiscytu, który odbywał się przez cały luty, internauci oddali prawie 200 tysięcy głosów na swoje ulubione drzewa. Pełną listę drzew uczestniczących w konkursie, jak również film z ogłoszenia wyników, można znaleźć na stronie https://www.treeoftheyear.org/

Europejskie Drzewo Roku to konkurs, który podkreśla znaczenie drzew dla dziedzictwa naturalnego i kulturowego Europy. Głównym organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce, konkurs Drzewo Roku prowadzi Klub Gaja.

One thought on “Dąb z Łodzi zwycięzcą konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2023

  • 9 grudnia 2023 at 05:09
    Permalink

    Gdyby nie MakeLifeHarder to byśmy zobaczyli wygraną jak …

    Reply

Dodaj komentarz