fbpx

Przeprowadzono pierwszą operację neutralną klimatycznie

Ludzie są coraz bardziej świadomi procesów degradacji środowiska, dzięki czemu nie ustają starania dążące do redukcji dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery. Ostatnio lekarze z Wielkiej Brytanii dokonali przełomowego czynu, przeprowadzając operację neutralną klimatycznie!
Wyjątkowy zespół lekarzy

Chirurdzy ze szpitala Solihull w West Midlands w Wielkiej Brytanii przeprowadzili trwającą pięć godzin operację raka jelita. Lekarze postawili sobie dodatkowe wyzwanie — ich celem była zerowa emisja CO2.

Skąd taki pomysł? Jako powód chirurdzy wskazali na wysoki poziom emisji dwutlenku węgla przez szpitale.

— Możemy nie widzieć tego bezpośrednio na sali operacyjnej, ale myślę, że mamy obowiązek wobec naszych pacjentów, ich rodzin, dzieci i wnuków, aby upewnić się, że gwarantujemy im zdrową przyszłość — powiedział jeden z lekarzy, Aneela Bhangu.

Jak udało się ograniczyć emisję CO2?

Po pierwsze zmienili sposób znieczulenia pacjenta. Jak zauważyła anestazjolog dr Catriona Frankling, powszechnie używane znieczulenie przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych.

Jednym ze sposobów utrzymania pacjenta w stanie uśpienia jest użycie gazów znieczulających. Wypuszczając je do atmosfery, przyczyniamy się do globalnego ocieplenia.

Dodatkowo lekarze wykorzystali lampy LED zamiast zwykłych. Dzięki temu udało się zredukować emisję CO2 na sali operacyjnej aż o 80%!

Żeby dostać się do szpitala jeszcze przed operacją, chirurdzy zrezygnowali z samochodu i przyjechali rowerem, dodatkowo sadząc drzewa na terenie szpitala. Szereg tych działań sprawił, że ślad węglowy operacji wyniósł zero. Lekarze udowodnili, że nawet w szpitalu jest miejsce na ekologię.

One thought on “Przeprowadzono pierwszą operację neutralną klimatycznie

Dodaj komentarz