fbpx

Wyrażanie wdzięczności w zespole zmniejsza stres związany z pracą

Dzięki wyrażaniu wdzięczności pracownicy lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi działania pod presją oraz są mniej narażeni na szkodliwe dla zdrowia działanie stresu – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, których wnioski opublikował „Journal of Experimental Psychology”.

W przeprowadzonym przez badaczy eksperymencie wzięło udział 200 studentów, których podzielono na małe zespoły. Każdy z zespołów miał 6 minut na wymyślenie reklamy roweru dla studentów do poruszania się po kampusie, a w ciągu kolejnych sześciu minut miał zaprezentować swój pomysł komisji oceniającej. Wygrana drużyna otrzymywała 200 dolarów.

„Stworzyliśmy silnie stresującą sytuację, by sprawdzić, w jaki sposób wyrażanie wdzięczności wpływa na reakcję na stres w zespole” – mówi Christopher Oveis, autor badań.

Uczestnicy nosili na szyi i klatce piersiowej elektrody EKG i ICG (monitorujące pracę serca) oraz mierzono ich ciśnienie tętnicze.

Połowa zespołów została poinstruowana, żeby wyrażać wdzięczność i dziękować sobie nawzajem podczas eksperymentu.

Okazało się, że krótkie wyrażenie wdzięczności w zespole przyczyniało się do korzystniejszej dla zdrowia reakcji na stres, dzięki czemu zadanie było traktowane jako wyzwanie. W przypadku zespołów, których członkowie nie wyrażali wdzięczności, zadanie było traktowane częściej jako zagrożenie, co przyczyniało się do negatywnych reakcji na stres (zmniejszenia przepływu krwi w naczyniach i zwiększonej wazokonstrykcji, tj. zwężenia światła naczyń i podwyższenia ciśnienia tętniczego).

Pozytywna reakcja na stres, związana z wyrażaniem wdzięczności, przekładała się także na lepsze wykonanie zadania. Uczestnicy wyrażający wdzięczność byli bardziej skoncentrowani i pewni siebie, dzięki czemu lepiej wypadali podczas prezentacji.

Jest to szczególnie istotne dla osób, które na co dzień pracują w silnie stresującym środowisku. Okazywanie sobie wdzięczności nie tylko odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu więzi międzyludzkich, ale także może korzystnie wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego w perspektywie długoterminowej – komentują autorzy.

Źródło: naukawpolsce.pl

One thought on “Wyrażanie wdzięczności w zespole zmniejsza stres związany z pracą

Dodaj komentarz