fbpx

Firma telekomunikacyjna buduje gniazdo dla sokołów

Okazuje się, że wieże telekomunikacyjne mogą dać schronienie zagrożonym wyginięciem gatunkom ptaków. Na wieży stacji bazowej w miejscowości Rożniątów w województwie opolskim firma Orange i współpracujące z nią organizacje zbudowały gniazdo, które czeka na pierwszych lokatorów.

Budowanie gniazd dla sokołów wędrownych na wysokich kominach lub budynkach cieszy się coraz większą popularnością. Popularnym przykładem jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

– Zdecydowaliśmy się pójść tą drogą, a w realizację pomysłu zaangażowały się wspólnie: Orange Polska, NetWorks!, i TP Teltech oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół – czytamy na blogu Orange.

Jak przekonują przedstawiciele firmy, jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, wykorzystująca infrastrukturę telekomunikacyjną umożliwiająca ptakom gniazdowanie.

Sokoły już wcześniej zaczęły się gnieździć na innych wieżach, ale na tej po raz pierwszy zamontowano dla nich specjalne, przestronne gniazdo.

– Dlaczego to ważne dla ptaków, aby takie domki powstawały? Sokół wędrowny na początku XX wieku był gatunkiem rozpowszechnionym na świecie oraz w Polsce, choć niezbyt licznym. Najczęściej można było go spotkać na Warmii i Mazurach – pisze Orange.

Warto pomagać Sokołom

Firma przypomina, że na początku lat 50. do użytku w rolnictwie wprowadzono nowe środki ochrony roślin. W efekcie stosowania pestycydów, w latach 60. znaczna część światowej populacji sokoła wędrownego uległa silnemu przerzedzeniu, a w Polsce nawet zupełnemu zanikowi.

Od 1990 roku prowadzone są w Polsce prace nad przywróceniem sokoła wędrownego. Do dziś wypuszczono łącznie około 1 300 młodych sokołów pochodzących z hodowli. Innym rzadkim w Polsce gatunkiem jest raróg. W 1998 roku stwierdzono jedyny przypadek gniazdowania. Od niedawna można zauważyć wzrost liczby obserwacji raroga w naszym kraju, ale także ten gatunek wymaga ochrony.

– Lokalizacja gniazd na wieżach stacji bazowych jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym dla ptaków, a także dla pracowników obsługujących stację. Teraz z niecierpliwością czekamy już tylko na zasiedlenie gniazda przez sokoły, co może się wydarzyć wiosną przyszłego roku – pisze Orange.

Firma zapewnia, że w gnieździe wkrótce zostanie zainstalowana kamera. Planuje też montowanie gniazd na innych masztach.

 

Dodaj komentarz