fbpx

Nowa, obiecująca metoda leczenia białaczki oparta na immunoterapii

Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody leczenia nowotworu, u dwóch dziewczynek cierpiących na formę białaczki, która do tej pory uznawana była za nieuleczalną – doszło do remisji. Tego niebywałego osiągnięcia dokonali lekarze z londyńskiego szpitala przy Great Ormond Street.

W „Science Translational Medicine” został opublikowany artykuł, który dokładnie przedstawia przypadek dwóch dziewczynek. Cierpią one na białaczkę. Dzieci w wieku 11 i 16 miesięcy poddano nowatorskiej metodzie leczenia. Już po 28 dniach zaobserwowano remisję nowotworu. Zespół pod kierownictwem dr Waseema Qasima poinformował, że u dziewczynek nie zaobserwowano komórek rakowych od 18 i 12 miesięcy. Prawa do opracowanej przez brytyjskich naukowców terapii zostały sprzedane firmie Cellectis.

Innowacyjne terapie antynowotworowe z wykorzystaniem limfocytów T (CAR-T) nie są jeszcze komercyjnie dostępne. Po licznych testach zaobserwowano, że metoda jest skuteczna w szczególności przy nowotworach krwi. Teraz zacznie się prawdziwa batalia o wprowadzenie tej metody do komercyjnego użycia.

Tej nowatorskiej metodzie poddano dzieci, ponieważ nie mają one wielu komórek odpornościowych, stąd łatwiej zapanować nad procesami, jakie zachodzą w ciele w trakcie terapii. Naukowcy zgodnie twierdzą, że immunoterapia może być poważnym i skutecznym orężem do walki z nowotworami u ludzi w każdym wieku.

Dodaj komentarz