fbpx

Polski startup Clone Robotics konkurencją dla Elona Muska. Wkrótce mają ruszyć przedpremierowe zamówienia

Polski startup Clone Robotics szykuje się do rozpoczęcia przyjmowania przedpremierowych zamówień na humanoidalnego robota Clone Alpha. Maszyna ma spełniać te same funkcje, które Elon Musk obiecuje w przypadku Optimusa od Tesli.

W październiku Elon Musk zaprezentował światu wizję przyszłości, w której autonomiczne taksówki dowożą nas na miejsce, a roboty Optimus pełnią funkcję domowych pomocników. Jednak w praktyce, po ujawnieniu nagrań z fabryki Tesli, pojawiły się wątpliwości, czy Optimus byłby wystarczająco sprawny, by poradzić sobie z podstawowymi zadaniami, jak np. nalewanie zupy na festynie.

Tymczasem założony w Polsce startup Clone Robotics zaskoczył świat, ogłaszając datę rozpoczęcia przedsprzedaży swojego nowego androida, który może zdetronizować rozwiązanie Tesli.

Clone Alpha – nowy android od Clone Robotics

Clone Robotics powstało 1 listopada 2021 roku, założone przez trzech absolwentów Politechniki Wrocławskiej: mechanika i konstruktora Łukasza Koźlika, elektronika Amadeusza Świerka oraz programistę Juliusza Tarnowskiego, a także przedsiębiorcę Dhanusha Radhakrishnana, który odpowiada za kontakty w USA i pozyskiwanie funduszy.

Misją startupu jest stworzenie androida, który dorówna sprawnością człowiekowi. Pierwszym krokiem na tej drodze było opracowanie precyzyjnej, sztucznej dłoni – narzędzia kluczowego do interakcji robota z otoczeniem. Dzięki determinacji założycieli i rozwoju technologii Clone Robotics zrobiło znaczący krok naprzód.

5 grudnia ogłoszono, że rozpoczną się zamówienia przedpremierowe na Clone Alpha, robota humanoidalnego przeznaczonego do użytku domowego. Maszyna będzie wyposażona w platformę treningową Telekinesis, umożliwiającą naukę nowych umiejętności.

Funkcje Clone Alpha

Według deklaracji Clone Robotics wyprodukuje jedynie 279 sztuk Clone Alpha. Robot ma potrafić m.in. zapamiętywać rozkład domu i stan zapasów kuchennych, prać i składać ubrania, odkurzać, nakrywać do stołu, a także obsługiwać zmywarkę. Dodatkowo opanował funkcje społeczne, takie jak podawanie ręki, podążanie za właścicielem czy prowadzenie rozmów.

Platforma Telekinesis pozwoli użytkownikom na dalsze szkolenie androida w różnych zadaniach.

Nowy poziom robotyki

Zapowiedź zamówień Clone Alpha pojawiła się krótko po prezentacji nowego produktu Clone Robotics – Torso (tułowia). Ten zaawansowany bimanualny moduł zawiera ruchomy łokieć, szyję oraz realistyczne ramiona z wieloma rodzajami stawów, co podkreśla dążenie firmy do perfekcji w odwzorowywaniu ludzkiego ciała.

Startup udostępnił w serwisie X nagrania i zdjęcia przedstawiające Clone Alpha oraz jego wewnętrzne mechanizmy, a także najnowszą wersję sztucznej dłoni. Mimo braku informacji o cenie i szczegółach technologicznych, oczekiwania wobec finalnej wersji robota są wysokie, a Clone Robotics zapowiada kolejne innowacje, które mogą zrewolucjonizować rynek androidów.

Dodaj komentarz