fbpx

Drugie miejsce polskich studentów na europejskich zawodach rakietowych

PWr in Space zajęło drugie miejsce w zawodach European Rocketry Challenge, które odbyły się w Portugalii. Ich rakieta „Aether” startowała w kategorii hybrydowych konstrukcji, które musiały osiągnąć wysokość 3 km.

W konkursie rywalizowało 26 czołowych zespołów z Europy, specjalizujących się w budowie rakiet sondujących. Drużyna Politechniki Wrocławskiej startowała w kategorii H3, w której kluczowym zadaniem było jak najdokładniejsze osiągnięcie pułapu 3000 metrów. Im większe odchylenie od tej wysokości, tym więcej punktów odejmowano, uwzględniając również poprawność lotu i etap odzyskiwania rakiety.

W tej kategorii rywalizowały cztery drużyny.

– Nasz ostateczny wynik to suma punktów, jakie przyznawano nam tzw. Technical Report, Vehicle Design, Flight Performance i Team Effort – mówi Łukasz Ciorga, prezes PWr in Space. – We wszystkich poszło nam dobrze, a najlepiej oceniono nas w kategorii Team Effort, w której sędziowie oceniają zachowanie drużyny: jej przygotowanie, podejście do rozwiązywania problemów, współpracę z innymi drużynami, a także pomoc innym zespołom. Doceniono tu nasze zaangażowanie i wręcz nieustępliwość – podkreśla.

Jak opowiada Łukasz, celem było zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, choć konkurencja była silna.

– Musieliśmy go jednak zweryfikować, gdy organizatorzy zawodów zaczęli odwoływać starty, co wiązało się to z trudnymi warunkami atmosferycznymi: ciągłym deszczem i silnym wiatrem wiejącym w kierunku widowni – opowiada. – Wtedy najważniejsze dla nas stały się bezpieczny start i odzysk rakiety, a samo miejsce zeszło na drugi plan.

W ostatnim dniu zawodów sędziowie postawili zespoły przed wyborem: rezygnacja ze startu lub lot z ograniczonym systemem odzysku (z jednym mniejszym spadochronem, bez głównego), co znacząco zmniejszało punktację. Zdecydowano tak ze względu na wiatr, który mógł skierować rakiety w stronę widowni, narażając bezpieczeństwo zgromadzonych.

– Dzięki godzinom symulacji i analiz udowodniliśmy, że nasza konfiguracja z dwoma spadochronami jest bezpieczna. Wystartowaliśmy i udało się nam odzyskać większość rakiety, co pozwoliło zająć drugie miejsce – mówi Łukasz.

Zawody w Portugalii były ostatnim konkursem w tym roku. Wcześniej drużyna zdobyła drugie miejsce na Spaceport America Cup w USA.

– Nie zwalniamy tempa – już pracujemy nad nową rakietą z napędem na paliwo ciekłe – zapowiada prezes. – Część zespołu zajmuje się rozwijaniem kolejnej iteracji naszej konstrukcji oraz usprawnianiem infrastruktury do pracy nad projektami. Liczymy na jeszcze lepszy sezon!

Rakieta R6 „Aether” to eksperymentalna konstrukcja napędzana silnikiem hybrydowym, w którym paliwo stałe (żywica z aluminium) łączy się z utleniaczem w formie gazowej (podtlenek azotu). Jest modułowa, wyposażona w silnik, komputer pokładowy, payload, system separacji i odzysku oraz strukturę nośną.

Waży 29,5 kg, ma 3,84 m długości, a maksymalny ciąg jej silnika wynosi 2 kN.

Koło Naukowe PWr in Space działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej i jest jednym z kluczowych kół uczelni. Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Dariusz Pyka.

 

Dodaj komentarz