fbpx

LSD zwiększa pamięć? Są kolejne dowody!

LSD pomocne w procesach poznawczych? Niewykluczone, że psychoaktywna substancja wpływa na szlaki metaboliczne, które mają związek z neuroplastycznością mózgu. Ta z kolei wpływa na naszą pamięć.

 

Potwierdzone tezy

Badacze udowodnili, że LSD może pozytywne wpływać na neuroplastyczność mózgu – czyli poprawiać zdolność tkanki nerwowej do samoregeneracji i tworzenia nowych połączeń nerwowych. Najnowsze dane z eksperymentów przeprowadzonych na szczurach, opublikowane w magazynie Experimental Neurology popierają wcześniejsze wnioski z badań na ludziach jak i na organoidach ludzkiego mózgu.

LSD zwiększa pamięć

Autor badania – neurobiolog prof. Sidartę Ribeiro z brazylijskiego Uniwersytetu Federalnego w Rio Grande do Norte podzielił szczury na dwie grupy – jedna z nich otrzymywała LSD, druga roztwór soli fizjologicznej. Po czterech dniach zwierzęta zostały poddane testowi rozpoznawania nowego obiektu. Badacze zastanawiali się, czy szczury zaobserwują różnice między obiektem znanym a nowym. Jak się okazało szczury wykazywały większe zainteresowanie nowym – poświęcały mu więcej uwagi niż znanemu obiektowi. Wniosek? LSD poprawiło pamięć gryzoni i prawdopodobnie zwiększała ich zdolności poznawcze.

Wcześniejsze eksperymenty

Przypomnijmy też, że jakiś czas temu przeprowadzono eksperymenty na 25 osobach doświadczonych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Uczestników podzielono na dwie grupy – jedna z nich otrzymywała ok. 50 μg LSD, druga placebo. Następnie uczestnikom zrobiono test figury złożonej Rey-Osterrietha, w którym badani mieli za zadanie odwzorować na rysunku zaprezentowaną im złożoną figurę, a także byli sprawdzani pod względem umiejętności wizualno-przestrzennej lokalizacji obiektów 2D. Grupa, która otrzymywała substancję psychoaktywną poradziła sobie znacznie lepiej niż grupa z placebo.

W innym badaniu wzięto pod lupę organoidy ludzkiego mózgu -w tym przypadku odkryto, że LSD wpływa na szlaki metaboliczne, które mają związek z neuroplastycznością mózgu. Badacze wyjaśniają, że LSD najprawdopodobniej ma związek z kinazą mTOR (z j. ang. mechanistic Target Of Rapamycin), a więc z procesem, w którym kluczową rolę odgrywa proteina odpowiadającą za pamięć, naukę i tworzenie nowych szlaków neuronowych.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Dziennik Naukowy

2 thoughts on “LSD zwiększa pamięć? Są kolejne dowody!

Dodaj komentarz