fbpx

Pomimo innych wcześniejszych przypuszczeń u osób dorosłych także powstają nowe neurony

Dotychczasowe badania sugerowały, że proces neurogenezy – powstawania nowych neuronów – hamuje wraz z wiekiem, by w końcu całkiem ustać. Naukowcy od lat spierają się, czy proces ten zachodzi w dorosłym życiu, a jeżeli tak, to czy jego intensywność spada wraz z wiekiem.

Zgodnie z wynikami badań zaprezentowanych przez naukowców z USA, które ukazały się w piśmie „Cell Stem Cell”, u starszych osób neurogeneza zachodzi w takim samym stopniu, co u młodych.

Maura Boldrini, profesor neurobiologii na Columbia University, główny autor publikacji, stwierdziła, że ich odkrycia mogą sugerować, że wielu seniorów zachowuje swoje zdolności poznawcze. – W naszych badaniach stwierdziliśmy, że mózgi starszych osób mają podobną zdolność do tworzenia tysięcy nowych neuronów z komórek progenitorowych (komórki progenitorowe zwane też komórkami prekursorowymi, to komórki potomne komórek macierzystych- przyp. red.), tak jak młodsi ludzie – przyznała.

  • Stwierdziliśmy również podobne objętości hipokampu u osób w różnym wieku. Niemniej jednak, osoby starsze miały mniej nowych naczyń krwionośnych, co może wpływać na zdolności nowych neuronów do nawiązywania połączeń – powiedziała Boldrini.

 

Czytaj więcej na: dzienniknaukowy.pl

Dodaj komentarz