Pierwsza osoba pochowana w szybko kompostującej “żywej trumnie”
“W Holandii odbył się pierwszy pogrzeb z wykorzystaniem szybko kompostującej “żywej trumny” Living Cocoon wykonanej z grzybni” – informuje holenderski portal “NU.nl”.
W ubiegłym tygodniu miał miejsce pogrzeb, na którym pochowano zmarłego, w tak zwanym Living Cocoon (Żyjącym Kokonie). Pomysłodawcą i producentem innowacyjnej trumny jest Bob Hendrix, założyciel firmy Loop. Nie był on obecny przy pochówku, ale rozmawiał wcześniej z krewnymi.
“Był to wzruszający moment”. Stracił matkę, ale był szczęśliwy, ponieważ dzięki temu pudełku wróci ona do natury i wkrótce będzie żyć jako drzewo. To była pełna nadziei rozmowa” – wspomina Hendrix.
Hendrix powiedział, że Living Cocoon pozwala “ludziom ponownie stać się jednością z naturą”.
– Możemy wzbogacić glebę zamiast ją zanieczyszczać – dodał.
🌱 What if we could feed the earth with our bodies? Bob Hendrikx developed the Loop Cocoon – the first living coffin which allows your nutrients to enrich the soil and become a source for life. Get a ticket for Biodesign Night and learn more about Bob: https://t.co/d7FPHHvSzp pic.twitter.com/K2eqilGehF
— BlueCity010 (@BlueCity010) September 16, 2020
Jak zapewnia projektant, grzybnia nie tylko neutralizuje toksyny i dostarcza pożywienie wszystkiemu, co rośnie nad ziemią, ale jej strzępki można wykorzystać do produkcji wszystkiego: od żywności, po ubrania i opakowania – oraz trumny.
– Ta trumna oznacza, że tak naprawdę karmimy ziemię naszymi ciałami. Jesteśmy substancjami odżywczymi, a nie odpadami – dodał.
Proces kompostowania ludzkiego ciała może trwać dekadę lub nawet dłużej. Spowalnia go lakierowane drewno i metale w trumnie oraz syntetyczna odzież, której rozpad może trwać jeszcze dłużej.
Hendrix informuje, że trumna z grzybnią zostanie wchłonięta do gleby od miesiąca do sześciu tygodni, aktywnie przyczyniając się do pełnego rozkładu zawartego w niej ciała i wzbogacając jakość otaczającej gleby – wszystko to w ciągu dwóch-trzech lat.
Loop współpracuje również z naukowcami,w celu zbadania wpływu ludzkich ciał na jakość gleby. Firma chce przekonać decydentów do przekształcenia zanieczyszczonych obszarów w zdrowe lasy, którym żyzność zapewnią ludzkie ciała.
Startup wyprodukował 10 trumien za 1250-1500 euro za sztukę. Oczekuje, że cena znacznie spadnie wraz ze zwiększeniem produkcji. Hendrikx ma nadzieję, że trumny z grzybnią staną się “nową normą”.
Living Cocoon tworzy się przez kilka tygodni – grzybnia rośnie w kształt trumny, po czym pozostawia się ją do naturalnego wyschnięcia. Gdy tylko zacznie mieć kontakt z wilgotną glebą, wróci do życia i rozpocznie proces rozkładu.