fbpx

Jedzenie jajek może sprzyjać zdrowiu tętnic

Umiarkowane spożycie jaj powoduje we krwi wzrost stężenia wielu substancji chroniących układ krążenia, a spadek niekorzystnych — donoszą naukowcy z Chin. Zdrowym osobom badacze zalecają jedno jajko dziennie.

Co prawda jajka zawierają sporo cholesterolu, ale też obfitują w różnorodne składniki odżywcze — przypominają naukowcy z Uniwersytetu w Pekinie. Zwracają przy tym uwagę, że dotychczasowe badania dawały mieszane wyniki, jeśli chodzi o wpływ jaj na układ krążenia. Jednak np. obszerne, chińskie badanie z udziałem aż pół miliona dorosłych ochotników, opublikowane w 2018 roku wskazało, że osoby jedzące średnio jedno jajko dziennie mają mniejsze ryzyko chorób serca i udaru niż ludzie jedzący jaja rzadziej.

Aby lepiej zrozumieć te zależności, zespół z Pekinu przyjrzał się temu, jak spożycie jaj wpływa na stężenie w krwi różnych substancji oddziałujących na układ krążenia.

„Tylko w ramach kilku badań przyglądano się roli metabolizmu obecnego w osoczu cholesterolu w korelacjach między konsumpcją jaj i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Chcieliśmy zapełnić tę lukę” – mówi Lang Pan z Uniwersytetu Pekińskiego.

Naukowcy przeanalizowali stężenie 225 metabolitów we krwi prawie 5 tys. osób, z których 3,5 tys. miało schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Jak się okazało, osoby jedzące mniej jaj miały niższe stężenie korzystnych związków we krwi i wyższy poziom tych, które tętnicom szkodzą.

Amatorzy jaj mieli np. wyższe stężenie korzystnej lipoproteiny (HDL), która wychwytuje cholesterol z naczyń krwionośnych.

„Nasze wyniki dostarczają możliwego wyjaśnienia, dlaczego umiarkowana konsumpcja jaj może pomóc w ochronie przed chorobami serca. Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić zależności przyczynowo-skutkowe w działaniu lipidów i metabolitów na związki między spożyciem jaj i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych” – twierdzi prof. Canqing Yu, także z Uniwersytetu Pekińskiego.

Badacze zwracają uwagę, że np. w chińskie zalecenia mówią o jedzeniu jednego jajka dziennie, ale średnie spożycie jest niższe.

Polskie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej także przedstawia jaja jako ważny składnik diety (https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/).

Marek Matacz, naukawpolsce.pap.pl

One thought on “Jedzenie jajek może sprzyjać zdrowiu tętnic

  • 2 czerwca 2022 at 19:08
    Permalink

    Jem dwa żółtka na miękko codziennie od 20 lat i mam wzorcowe wyniki badań krwi

    Reply

Dodaj komentarz