fbpx

FNP ogłosiła listę stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką

Większość spośród stu laureatów tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w którym wybierani są najzdolniejsi polscy naukowcy przed trzydziestką, stanowią kobiety – poinformowała w środę fundacja. Łączna kwota przeznaczona na stypendia w tej edycji to 3 mln zł.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jak informuje FNP w komunikacie przesłanym PAP, jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel. Stypendyści są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

„Stypendia START to prestiżowe wyróżnienie dla młodych naukowców. Ze względu na wysoki poziom konkursu nie jest łatwo je otrzymać. Laureatami zostają badacze, którzy, mimo że dopiero zaczynają karierę naukową, już mogą się pochwalić imponującymi osiągnięciami badawczymi. Chcemy im pomóc, aby ich potencjał się nie zmarnował, aby mogli rozwinąć skrzydła. Są to jedni z najbardziej obiecujących młodych naukowców w Polsce. O ich osiągnięciach jeszcze w przyszłości na pewno usłyszymy” – mówi cytowany w komunikacie prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

Laureatów wybrano spośród grona 1034 kandydatów. Kobiety stanowią 54 proc. wszystkich laureatów, a średni wiek tegorocznych stypendystów wynosi 28,6 lat. Jak czytamy w komunikacie, 51 proc. wszystkich nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat), w tym 30 kobiet i 21 mężczyzn.

„Tegoroczny konkurs jest pod wieloma względami wyjątkowy. Większość stypendystów stanowią kobiety. Jest ich też więcej w gronie laureatów posiadających stopień doktora. Ponadto konkurs organizowaliśmy w warunkach pandemicznych. Było to wyzwaniem dla wszystkich, ale cieszymy się, bo udało mu się sprostać, o czym świadczy choćby bardzo wysoka liczba nadesłanych wniosków” – mówi koordynatorka konkursu w FNP Krystyna Frąk.

FNP zwraca uwagę, że wśród nagrodzonych w tym roku najwięcej badaczy reprezentuje nauki o życiu (biologia, medycyna, zastosowania, o Ziemi) – 33 stypendia. Wskazano, że na czele rankingu instytucji, z których pochodzi największa liczba laureatów, uplasował się ponownie Uniwersytet Jagielloński (15 stypendystów), na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (10 stypendystów) a na trzecim Uniwersytet Warszawski (8 stypendystów). Miasta, z których rekrutuje się najwięcej stypendystów to Warszawa (29 stypendystów), Kraków (19 stypendystów), Poznań i Wrocław (po 16 stypendystów). Najwięcej nagrodzonych pochodzi z uczelni (78, z czego 20 to politechniki), w dalszej kolejności są instytuty PAN (19) oraz inne jednostki (3).

Pięcioro laureatów otrzyma stypendium w wyższej kwocie – 36 tys. zł., gdyż ich osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. W tym roku są to: mgr inż. Natalia Ochocka-Lewicka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, dr Dawid Rogacz z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr Marcin Sroka z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr inż. Agnieszka Wołos z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie i mgr inż. Radosław Zajdel z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2021 r. fundacja nagrodziła 3 200 osób i przyznała 3 836 stypendiów (w latach 2002-2015 istniała możliwość otrzymania stypendium START dwukrotnie) w łącznej wysokości 87,5 mln zł. W tym roku na stypendia przeznaczono 3 mln zł. Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią br.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski, źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz