fbpx

Łódzkie podwórko niczym galeria sztuki – światowy unikat

Nietypowe murale pojawiły się na elewacji kamienicy przy ul. Więckowskiego 4 w Łodzi. Artystyczne podwórko to część planu renowacji zabytków i rewitalizacji miasta. Trzeba przyznać, że pokryta wielkoformatowymi gresami ściana budynku, to prawdziwe dzieło sztuki.

Techniczna strona przedsięwzięcia była zasługą Ceramiki Tubądzin. Elewacje budynku są reprodukcjami dwóch obrazów polskiego artysty- Wojciecha Siudmaka. „ Narodziny Dnia” i „Ptaki w raju” podziwiać można w od niedawna. Pomysł na tak nietypową rewitalizacje pojawił się ze względu na projekt „Mia100 Kamienic”. Trzeba przyznać, że ta koncepcja łącząca praktyczną potrzebę odświeżenia zabytkowych nieruchomości, z formami artystycznego wyrazu tchnęła życie w łódzkie śródmieście.

W inauguracji projektu brała udział prezydent miasta, która skomentowała inicjatywę następującymi słowami:

-„Rewitalizacja zabytkowych kamienic zawsze korzystnie odmienia oblicze miasta. Jednym z najciekawszych projektów renowacyjnych ostatnich lat  było stworzenie artystycznego podwórka przy ulicy Więckowskiego 4[…] Do wykonania malowideł zużyto 260 supernowoczesnych płyt gresowych, z których największa mierzy 2 metry, a najmniejsza 25 centymetrów. Wykorzystano najwyższej klasy rzemiosło, nowoczesne technologie i wieloletnie doświadczenie wykonawcy. Wszystko po to, by na elewacjach zawisły 2 obrazy wybitnego polskiego artysty Wojciecha Siudmaka „Ptaki w raju” oraz „Narodziny dnia”.

Mieszkańcy twierdzą, że to świetny pomysł, który na stałe odmienił ich codzienność i wpłynął na komfort życia. Ten rodzaj sztuki ulicznej przyciąga także turystów i budzi pozytywne skojarzenia z miastem. Murale to coraz częstsza forma organizacji przestrzeni miejskiej w Polsce. Uliczne malowidła zdobią ściany budynków w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i wielu innych miejscowościach.

 

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: elle.pl

 

Dodaj komentarz