fbpx

Najstarsze zwierzę lądowe na świecie ma już 187 lat!

Jonathan, jedyny w swoim rodzaju żółw olbrzymi pochodzący z Seszeli, został niedawno wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Jego osiągnięciem jest jego wiek, nadający mu tytuł najstarszego zwierzęcia na świecie, które chodzi po Ziemi. Przybliżony wiek żółwia w roku 2019 to ok. 187 lat co oznacza, że żółw urodził się około 1832 roku, kiedy świat nie wynalazł jeszcze telefonu, fotografii, a nawet żarówki.

Jonathan, urodzony w małym wyspiarskim państwie na Seszelach w Afryce, został przeniesiony do nowego domu w 1882 roku, mając wtedy około 50 lat. Został przeniesiony na tropikalną wyspę Św. Heleny, należącą do brytyjskiego terytorium na południowym Atlantyku, jako prezent dla Domu Plantacji im. św. Heleny, który jest również oficjalną rezydencją gubernatora wyspy.

Jonathan dzielił swój dom z kilkoma innymi żółwiami, zarówno płci męskiej jak i żeńskiej. Żółw nie spłodził jednak potomstwa, ponieważ żadna z samic nie była dla niego odpowiednim dopasowaniem. Samice należą do grupy żółwi olbrzymich Aldabra, które jest nieco odmienne od krewnych rodu Jonathana.

Średnia długość życia żółwi olbrzymich z Seszeli wynosi około 150 lat. Johnathan ma więc wielką szansę przejąć tytuł najstarszego gada z rzędu Testudines, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie żółwie lądowe i morskie. Tytuł ten jest obecnie w posiadaniu Tu’i Malila, żółwia z Madagaskaru, którego kapitan James Cook podarował rodzinie królewskiej Tonga i który żył od 1776/1777 do 1965 r. (czyli co najmniej 188 lat). W Domu Plantacji Jonathan cieszy się statusem iście gwiazdorskim. Odwiedzający miejsce turyści chętnie pozują z nim do zdjęcia.

Starość spowodowała jednak pogorszenie się wzroku i węchu Jonathana, chociaż jego ogólny stan zdrowia jest całkiem dobry. Żółw jest karmiony pokarmami dostosowanymi do jego wieku – czyli w tym wypadku owocami i warzywami, w tym jabłkami, ogórkami i marchewką. Dieta składająca się wyłącznie z liści i trawy nie jest uważana za najzdrowszą dla żółwi w podeszłym wieku.

Aby lepiej zrozumieć jak długo żył Jonathan – żółw wylęgł się sześć lat przed koronacją królowej Wiktorii na królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, w roku 1838. Jonathan przeżył jej panowanie i rządy kolejnych czterech monarchów – Edwarda VII, Jerzego V, Edwarda VII i Jerzego VI. Są szanse, że przeżyje nawet obecną królową Wielkiej Brytanii i innych królestw Wspólnoty Narodów, Elżbietę II.

Obecny status Jonathana jako najstarszego zwierzęcia lądowego oznacza, że „przeżył on najstarszego człowieka o około 65 lat.” Wiek żółwia porównywany jest do wieku Francuzki, Jeanne Calment, urodzonej w roku 1875, a zmarłej w 1997 r. w wieku 122 lat lat i 144 dni. W dniu, w którym Jonathan umrze, rząd św. Heleny ma za zadanie odpowiednio uhonorować jego wspaniałe życie. W procederze odpowiednim każdej znanej i ważnej osobie na świecie nekrolog odzwierciedlający jego życie zostanie rozesłany do agencji informacyjnych. Krąży także plotka, że jego skorupa zostanie zachowana i że rzeźba przedstawiająca Jonatana zostanie wzniesiona w Jamestown, stolicy wyspy.

 

Źródło: www.thevintagenews.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz