fbpx

Stojaki na rowery z przetopionych starych pieców staną przed szkołami w Krakowie

Ponad 100 stojaków rowerowych, które powstały ze stali odzyskanej ze starych pieców likwidowanych przez mieszkańców Krakowa, trafi przed tamtejsze szkoły. Pierwsze z nich zostały już zainstalowane przy Szkole Podstawowej nr 67 na osiedlu Tonie.

Zgodnie z internetowym konkursem rozstrzygniętym w maju tego roku stojaki swoim kształtem nawiązują do jednego z symboli Krakowa – Sukiennic. Konkurs ogłosiła krakowska huta ArcelorMittal Poland, która też przetopiła zezłomowane piece i wykonała z nich urządzenia na rowery. Stare piece oddawali mieszkańcy Krakowa, którzy korzystając z miejskiego dofinansowania, wymienili je na ekologiczne źródła ciepła.

Według zapowiedzi władz miasta kolejne stojaki niedługo pojawią się przed innymi, dziewiętnastoma, szkołami, wybranymi w głosowaniu przez mieszkańców miasta.

Kornelia Szklarska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 67, która wygrała internetowe głosowanie podkreśliła, że bardzo wielu uczniów dojeżdża na lekcje do tej placówki rowerami, dlatego tak licznie, wraz z rodzinami i znajomymi, zagłosowali oni w konkursie.

„Bierzemy udział w wielu inicjatywach, które pozwalają dbać o środowisko, ale ta jest wyjątkowa. Nie tylko zachęca krakowian do wymiany starych pieców, co pomoże ograniczyć smog, ale również pozwala te piece ponownie przetworzyć z korzyścią dla dzieci” – podkreśliła.

Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland poinformował, że krakowska huta zebrała do tej pory prawie 600 starych pieców, które sukcesywnie przetapia na stojaki rowerowe. W porozumieniu z miastem firma ta wypłaca po 150 zł bonusu dla osób, które wymieniły stary piec na ekologiczne źródło ciepła.

Po oczyszczeniu i usunięciu wszystkich niemetalowych elementów z jednego pieca można wykonać średnio dwa stojaki, z których każdy waży około 30 kilogramów. Produkcja pierwszej partii 120 stojaków rozpoczęła się we wrześniu i trwała ponad miesiąc.

 

Czytaj więcej na: fakty.interia.pl

Foto: Facebook/ArcelorMittal Poland

Dodaj komentarz