Holender zbudował replikę „Arki Noego”, drewniane detale wewnątrz statku robią ogromne wrażenie
W 1993 roku Johan Huibers czytał swoim dzieciom na dobranoc opowieść o Arce Noego, podczas tego wieczoru przyszedł mu do głowy szalony pomysł – postanowił zbudować własną replikę Arki. Żona śmiała się z niego, mówiąc, że kiedy ją skończy, “wszyscy wybierzemy się na wakacje na księżyc”.
Johan jednak się nie poddał i ukończył swoją pierwszą wersję statku w 2006 roku. Jednak nie był z niego w pełni zadowolony, ponieważ był tylko o połowę mniejszy od tego w Biblii, Huibers był zdeterminowany aby działać dalej.
W 2008 roku Johan Huibers, do którego dołączyli amatorzy stolarstwa, rozpoczął budowę naturalnej wielkości repliki Arki Noego.
Projekt został ukończony i otwarty dla publiczności w 2012 roku. Budowa biblijnej łodzi kosztowała prawie 1,6 mln dolarów.
Trudno nie być zaskoczonym wielkością statku i jego pięknymi detalami. Arka jest kompletna, w środku są drewniane modele zwierząt, między innymi goryle, słonie i nosorożce – tak jak w Biblii. Naturalnej wielkości interpretacja Arki Noego była popularną atrakcją w Dordrechcie w Holandii, ale niestety została zamknięta dla zwiedzających z powodu nieporozumień między Huiberami a urzędnikami miejskimi.
Budowniczy zbudował statek zgodnie ze specyfikacjami zawartymi w Biblii hebrajskiej. Replika statku biblijnego o naturalnej wielkości ma stalową ramę i została wykonana z drewna cedrowego i sosnowego.
Wysokość statku jest zbliżona do pięciopiętrowego budynku (ok 23 m). Arka ma 30 m szerokości, 125 m długości, waży 2 500 ton i może pomieścić jednocześnie ponad 5 000 osób. Pierwotnie Huiber planował wypłynąć do Brazylii na Igrzyska Olimpijskie w Rio 2016, ale ze względu na obawy o bezpieczeństwo, plan został zawieszony.
Budowniczy arki mówi, że jego aktualnym preferowanym celem jest Izrael, – “Jest to kopia statku Bożego. To ma sens aby zabrać go na tamtą ziemię” – mówi.
Huibers planował zabrać tam statek wkrótce po jego ukończeniu, ale szalejące pożary w Izraelu zmusiły go do odłożenia podróży na później.
Źródło: arkofnoah.org